-1,5 C
Warszawa
wtorek, 28 marca, 2023

Znamy treść nowego rozporządzenia w sprawie poszukiwań zabytków

-

28 czerwca w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków. Poprzednie – z 14 października 2015 roku – utraciło moc 26 maja 2017 roku.

Rozporządzenie określa tryb wydawania pozwoleń między innymi na poszukiwanie ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania. Zawiera ono ponadto dane i informacje, jakie powinny znaleźć się we wniosku o wydanie pozwolenia.

W kwestii poszukiwań zabytków nie zaszły żadne zmiany. Wniosek o wydanie pozwolenia na poszukiwanie zabytków składa się niezmiennie do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodnie z rozporządzeniem wniosek powinien zawierać: imię, nazwisko i adres lub nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy, a także imię i nazwisko oraz adres osoby kierującej poszukiwaniami lub samodzielnie prowadzącej poszukiwania; wskazanie miejsca poszukiwania zabytków z określeniem współrzędnych geodezyjnych; wskazanie przewidywanego terminu rozpoczęcia i zakończenia poszukiwań zabytków oraz uzasadnienie wniosku.

Do wniosku załącza się program poszukiwań zabytków oraz dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości (np. zgodę danego nadleśnictwa).


Z rozporządzenia nie wynika wprost, by do wniosku należało dołączyć dokument potwierdzający gotowość muzeum lub innej jednostki do przyjęcia zabytków odkrytych w trakcie prowadzonych prac.

Poradnikowy artykuł, w którym znajdują się wszelkie informacje na temat uzyskiwania pozwolenia na prowadzenie poszukiwań zabytków, dostępny jest tutaj.

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie