Znalezisko Polaka wśród 50 najlepszych odkryć z Nottinghamshire

1

Złote obrączki z XV w. odkryte przez Michała Peek z “Team of Nottinghamshire” znalazły się w prestiżowym opracowaniu Alastair Willis, prezentującym 50 najważniejszych odkryć z obszaru Derbyshire i Nottinghamshire.

Strona z opracowania Alastair Willis

Do odkrycia doszło w zeszłym roku. Można było o nim przeczytać w artykule “Udany rok Team of Nottinghamshire”. – Obrączki znalazłem w jednym dołku – wspomina Michał Peek, który kieruje działaniami grupy “Team of Nottinghamshire”. – Jedna obrączka włożona była w drugą. Od razu wiedziałem, że to wyjątkowe znalezisko.

Reklama

Obecnie obrączki znalezione przez Michała znajdują się w British Museum w Londynie. Ich kupnem zainteresowane jest Nottingham University Museum oraz Newark Museum. Na większej – męskiej – wygrawerowany jest św. Krzysztof, niosący Dzieciątko Jezus oraz łaciński napis “Wierność”. Mniejsza – damska – ozdobiona jest grawerowanymi liścmi oraz napisem “Ukrywana miłości”.

To, dlaczego obrączki zostały zakopane razem, pozostaje zagadką – mówi Michał.

Zdjęcia i szczegółowy opis obrączek znaleźć można w prestiżowym opracowaniu “50 znalezisk z Nottinghamshire i Derbyshire”. – Dla mnie, jako dla poszukiwacza skarbów, to spełnienie marzeń – komentuje całą sprawę Michał.

Wcześniej o odkryciu pisały media w Hiszpanii, Włoszech, Słowacji, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Firma Garrett uznała je jako “znalezisko miesiąca”.1 KOMENTARZ

  1. Prosze nie zrozumiec mnie zle. To sa naprawde piekne znaleziska i szczerze gratuluje znalazcy ale publikacja “50 Finds From Nottinghamshire and Derbyshire” to nie jest “Top 50 finds from…”. Ksiazka ma przede wszystkim na celu przedstawienie wkaldu regionu w historie kraju oraz promowanie Portable Antiquities Scheme. Opis autora mowi o “niektorych z najbardziej spektakularnych znalezisk rejonu”.
    Dokladne info tutaj: https://finds.org.uk/counties/derbyshire/author/awillis/
    Jeszcze raz gratuluje znaleziska i jego publikacj.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here