17,7 C
Warszawa
wtorek, 30 maja, 2023

Znalezisko Polaka wśród 50 najlepszych odkryć z Nottinghamshire

-

Złote obrączki z XV w. odkryte przez Michała Peek z “Team of Nottinghamshire” znalazły się w prestiżowym opracowaniu Alastair Willis, prezentującym 50 najważniejszych odkryć z obszaru Derbyshire i Nottinghamshire.

Strona z opracowania Alastair Willis

Do odkrycia doszło w zeszłym roku. Można było o nim przeczytać w artykule “Udany rok Team of Nottinghamshire”. – Obrączki znalazłem w jednym dołku – wspomina Michał Peek, który kieruje działaniami grupy “Team of Nottinghamshire”. – Jedna obrączka włożona była w drugą. Od razu wiedziałem, że to wyjątkowe znalezisko.

Obecnie obrączki znalezione przez Michała znajdują się w British Museum w Londynie. Ich kupnem zainteresowane jest Nottingham University Museum oraz Newark Museum. Na większej – męskiej – wygrawerowany jest św. Krzysztof, niosący Dzieciątko Jezus oraz łaciński napis “Wierność”. Mniejsza – damska – ozdobiona jest grawerowanymi liścmi oraz napisem “Ukrywana miłości”.

To, dlaczego obrączki zostały zakopane razem, pozostaje zagadką – mówi Michał.

Zdjęcia i szczegółowy opis obrączek znaleźć można w prestiżowym opracowaniu “50 znalezisk z Nottinghamshire i Derbyshire”. – Dla mnie, jako dla poszukiwacza skarbów, to spełnienie marzeń – komentuje całą sprawę Michał.

Wcześniej o odkryciu pisały media w Hiszpanii, Włoszech, Słowacji, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Firma Garrett uznała je jako “znalezisko miesiąca”.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie