19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Znakomita atmosfera i ciekawe znaleziska. Za nami IV Zlot Charytatywny klubu Team of Yorkshire

-

Od 7 do 9 września w okolicach miasta Lincoln w środkowo-wschodniej części Anglii odbył się IV Charytatywny Zlot organizowany przez polski klub detektorystyczny Team of Yorkshire. Jak co roku celem zlotu była pomoc i wsparcie dla stanicy Związku Harcerstwa Polskiego, mieszczącej się i działającej w Wielkiej Brytanii.

Już w pierwszy dzień zlotu można było poszukać pozostałości historii na dwóch polach położonych niedaleko stanicy. Wieczorem, po przybyciu wszystkich uczestników, nastąpiło oficjalne przywitanie przez lidera klubu Team of Yorkshire Marka Zacharko. Dzień zakończyło wspólne posiedzenie i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Drugiego dnia z samego rana uczestnicy wyruszyli na kolejne pola, znajdujące się według starych map w okolicach średniowiecznego kościoła oraz obozu wikingów. Poza tym na jednym z pól miała miejsce zabawa token hunt, na którym wcześniej poukrywano monety. Za ich znalezienie były przewidziane odpowiednie nagrody. Po całodniowych poszukiwaniach i powrocie do stanicy, wieczorem odbyła się charytatywna loteria, gdzie wśród dziesiątek ciekawych nagród znajdował się wykrywacz firmy Rutus. Po loterii odbył się mini turniej w tenisa stołowego oraz, oczywiście, wspólne ognisko.

Ostatni dzień zlotu to następny wypad na pola, a po powrocie – czas pożegnań.

Wśród wielu ciekawych rzeczy, które zostały znalezione podczas poszukiwań, kilka z nich zasługuje na specjalne wyróżnienie. Na pewno jest nią bardzo cenny i rzadki hammer Edwarda Wyznawcy datowany na lata 1065-1066, znaleziony przez Grzegorza Kosaka.

Kolejnymi ciekawymi trafieniami może pochwalić się Artur Zalewski, który znalazł pensa Króla Ryszarda Pierwszego Lwie Serce (bardzo rzadki) oraz sceata Wikingów datowanego na rok 720-755 naszej ery (ekstremalnie rzadki). Gratulacje dla autorów tak wspaniałych znalezisk.

W tegorocznym IV Charytatywnym Zlocie klubu Team of Yorkshire, oprócz członków klubu, w ciągu trzech dni wzięło w nim udział około 70 osób. Wśród nich byli nie tylko Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, ale również Anglicy, Litwini i przedstawiciele innych narodowości. Dzięki loterii udało się zebrać około 1500 funtów, które zostały przekazane na pomoc i rozwój stanicy ZHP.

Wielką popularnością oprócz ogniska cieszył się już wyżej wspomniany mini turniej tenisa stołowego, który przyciągnął wielu graczy oraz kibiców. IV Zlot Charytatywny klubu Team of Yorkshire można uznać za bardzo udany nie tylko ze względu na bardzo ciekawe znaleziska, które zostały wykopane przez osoby biorące w nim udział, ale również ze względu na wspaniałą integrację i zabawę, która nie opuszczała uczestników przez wszystkie dni.

fot. Team of Yorkshire – Metal Detecting Group


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie