Od 13 lutego w Europejskim Centrum Pieniądza w Bydgoszczy oglądać można słynny złoty skarb, odnaleziony w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja. Zainteresowanie wystawą jest ogromne.
Odkrycie skarbu w bydgoskiej katedrze, w skład którego weszło prawie 500 złotych monet i 200 innych zabytków, stało się sensacją na skalę międzynarodową. Sprawą zainteresowały się media zagraniczne i krajowe, poświęcając sensacyjnemu odkryciu dziesiątki materiałów prasowych i telewizyjnych.
W ekspresowym tempie skarb trafił na ekspozycję w Europejskim Centrum Pieniądza w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zainteresowanie odwiedzających jest ogromne. I z pewnością nie będzie słabnąć, bo wystawa w tym kształcie czynna będzie tylko do 4 kwietnia.
Złotemu skarbowi z Bydgoszczy poświęcona została jedna z sal wystawowych budynku. Zabytki podziwiać można w specjalnej gablocie. Znajduje się tam 480 złotych monet z okresu od przełomu XV/XVI wieku do 1652 roku, a także ozdoby, biżuteria i części stroju.
Z informacji kuratorów wynika, że wśród monet przeważają dukaty Zjednoczonych Prowincji Niderlandów. W depozycie znalazły się także dukaty, dwudukaty austriackie, niemieckie i polskie. Z kolei najstarsze monety pochodzą z Hiszpanii – to słynne doble excelente z przełomu XV/XVI wieku z mennicy w Sewilli. Najmłodszym numizmatem jest dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z roku 1652, wybity w mennicy poznańskiej.