20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

“Ziemia skrywa zaskakujące znaleziska”. Szkielet odkryty na terenie budowy szpitala

-

Badania archeologiczne prowadzone w związku z budową nowych gmachów Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przyniosły nowe odkrycia. Archeolodzy natrafili między innymi na ludzki szkielet. I to w obrębie warstw datowanych wstępnie na XVI-XVII wiek.

O odkryciu poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Szkielet znaleziony został w trakcie eksplorowania warstwy, która stanowi zasypisko dawnego wąwozu. Wiadomo, że zmarły ułożony był w pozycji na wznak, częściowo na lewym boku.

“Całość sprawiała wrażenie, że ciało pierwotnie ułożone było przy jednej ze ścian wąwozu i być może opierało się o nią” – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Archeolodzy nie zaobserwowali wykopu grobowego, co może sugerować, że zmarły został pozostawiony na powierzchni i dopiero z czasem został przykryty ziemią.

Szczegółowe badania szkieletu i określenie kontekstu znaleziska, co pozwoli wydatować szczątki i być może odpowiedzieć na pytania, kim mógł być zmarły, przeprowadzone zostaną w późniejszym czasie.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie