28,6 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

Zbiorowa mogiła żołnierzy Wehrmachtu odkryta pod Lidzbarkiem Welskim

-

Zbiorową mogiłę żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w styczniu 1945 roku odkryto w lasach pod Lidzbarkiem Welskim. Nadzór nad pracami sprawowała fundacja “Pamięć”.

Prace ekshumacyjne trwały trzy dni. Lokalizację mogiły – po zebraniu relacji okolicznych mieszkańców – wskazali członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej. Na miejscu odkryto szczątki 39 żołnierzy niemieckich. Ze wstępnych ustaleń wynika, że były one prawdopodobnie przykryte kocami lub kurtkami.

W trakcie prac ekshumacyjnych z ziemi wydobyto nieśmiertelniki, hełmy (jeden z nich był przestrzelony), biżuterię, a nawet lufę od karabinu MG-42.

Szczątki żołnierzy spod Lidzbarka Welskiego trafią teraz na cmentarz wojenny we wsi Bartosze pod Ełkiem. To największy cmentarz wojenny na terenie Warmii i Mazur. Przenoszone są tam szczątki żołnierzy niemieckich poległych w Prusach Wschodnich w czasie I i II wojny światowej.

Historycy i regionaliści twierdzą, że żołnierze Wehrmachtu osłaniali ewakuację cywilów z Lidzbarka Welskiego w kierunku Lubawy i Iławy.

fot. Adam Kopiczyński/Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubawskiej


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie