0,2 C
Warszawa
czwartek, 14 listopada, 2024

Zamek Czocha zdobyty przez eksploratorów

-

Ponad 130 poszukiwaczy, eksploratorów, regionalistów i miłośników historii z całej Polski wzięło udział w II Zlocie Eksploratorów i Poszukiwaczy na Zamku Czocha, który odbywał się 11 i 12 stycznia. Celem zlotu była wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy między miłośnikami historii z naszego kraju.

Zamek Czocha to dobra baza dla takich spotkań i dobry klimat do rozmów, dlatego organizujemy drugą edycję Zlotu, jako kontynuację spotkania z 2019 roku. Postanowiliśmy wówczas, aby co roku, w styczniu, odbywało się spotkanie poszukiwaczy i eksploratorów chcących ze sobą współpracować. I taki jest cel drugiej edycji Zlotu: rozmowy, wymiana doświadczeń, dzielenie się spostrzeżeniami z działalności stowarzyszeń czy fundacji w swoich regionach i przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów i planowanie wspólnych przedsięwzięć – powiedział, witając uczestników, Piotr Kucznir, regionalista, publicysta, autor książek i organizator zlotu (wspólnie z żoną Agnieszką oraz Ostrowskim Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Enigma” i stowarzyszeniem Grupa Poszukiwawcza „Riese”).

Należy zaznaczyć, że na dwudniowe spotkanie w Zamku Czocha nie można było się zgłosić i przyjechać, ale trzeba było otrzymać zaproszenie od organizatorów. Ostatecznie takowe zaproszenie dostało ponad 130 osób z całej Polski, ponieważ oprócz stowarzyszeń i fundacji z Dolnego Śląska, były także organizacje z Gniezna czy Brodnicy.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wszystkich organizacji ale też indywidualnych osób. Każdy miał 3 minuty by opowiedzieć skąd pochodzą, czym się zajmują, jakich odkryć dokonali. Następnie w programie przewidziano trzy prelekcje. Pierwszą pt. „To co wydarzyło się na zamku przez ostatnie dziesięć lat” wygłosił Piotr Kucznir. Następnie prelekcję o corocznych poszukiwaniach na polach grunwaldzkich przedstawił Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a wykład zatytułowany „Architektura gotycka i romańska – czytanie murów” zaprezentował Henryk Hnatów-Krynicki, właściciel ponad 700-letniego Zamku Kapitanowo znajdującego się w Kotlinie Kłodzkiej.

Oprócz prelekcji uczestnicy zwiedzili zamek, a przewodnikiem był P. Kucznir autor pasjonującej książki „Tajny Zamek Czocha”, opowiadającej o historii tej twierdzy. Ostatnim punktem programu były wystąpienia tych uczestników zlotu, którzy wcześniej zgłosili taki akces. W tej części głos zabrał m.in. Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, który – jako organizator II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie – zaprosił uczestników zlotu na to marcowe spotkanie.

Jako, że głównym celem zlotu było wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów, to nie mogło zabraknąć ożywionych dyskusji kuluarowych dotyczących m.in. wspólnych projektów badawczych. Te dyskusje, toczone w wielu grupach, kończyły się zazwyczaj grubo po północy. Warto dodać, że w trakcie całe zlotu, wśród uczestników panowała przyjacielska atmosfera.

Kolejny, III Zlot Eksploratorów i Poszukiwaczy na Zamku Czocha już w styczniu 2021 roku.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie