20 października odbyło się ostatnie spotkanie zespołu konsultacyjnego, którego celem było wypracowanie zmian w przepisach dotyczących prowadzenia amatorskich poszukiwań zabytków. Co udało się wypracować przedstawicielom poszukiwaczy przez ostatnie miesiące?
O pracach zespołu konsultacyjnego informowaliśmy regularnie na stronach portalu. Ostatnio 1 października, gdy opublikowaliśmy stanowisko Polskiego Związku Eksploratorów w sprawie proponowanych regulacji prawnych, które znalazły się w pierwszym szkicu nowych zapisów.
O ustaleniach z ostatniego spotkania poinformował Polski Związek Eksploratorów. “Z satysfakcją możemy powiedzieć, że strona ministerialna uwzględniła praktycznie wszystkie uwagi Polskiego Związku Eksploratorów oraz innych uczestników rozmów, złożone do wstępnego szkicu ustawy” – napisał Jacek Wielgus, prezes PZE.
Jak poinformował, na ostatnim etapie udało się przekonać stronę ministerialną do wprowadzenia zapisów wspierających organizacje pozarządowe, czyli stowarzyszenia i fundacje skupiające poszukiwaczy.
Na jakim teraz, jako poszukiwacze, jesteśmy etapie? – W tej chwili będą nanoszone na projekt ostatnie poprawki przed jego publicznym okazaniem, które powinno nastąpić w drugiej połowie listopada – informuje Jacek Wielgus. I dodaje: – Wtedy to projekt wejdzie pod konsultacje społeczne oraz międzyresortowe. Na tym etapie pewne poprawki będą mogły być jeszcze przez stronę społeczną wnoszone.
Procedowanie nowej ustawy powinno rozpocząć się na wiosnę przyszłego roku. Wiadomo, że wejdzie ona w życie po okresie przejściowym, być może kilkumiesięcznym. – Gdy ukaże się projekt ustawy, postaramy się krok po kroku omówić i wytłumaczyć wszystkie jego elementy – uprzedza prezes PZE.
Polski Związek Eksploratorów poinformował także, że w chwili obecnej zajmą się oni wspólnie z wyznaczonymi pracownikami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ujednolicaniem procedur w wydawaniu pozwoleń na prowadzenie poszukiwań. – Będziemy pracować nad wytycznymi dla wojewódzkich konserwatorów zabytków w kwestiach związanych z poszukiwaniami obecnie, czyli zanim nowe przepisy wejdą w życie – dodaje Wielgus.
20 października Polska Agencja Prasowa opublikowała wywiad z dr hab. Katarzyną Zalasińską, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków, która koordynowała prace zespołu konsultacyjnego. W wywiadzie mowa jest między innymi o nowych przepisach, dotyczących poszukiwania zabytków w Polsce.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl