28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Zajrzeli pod posadzkę XII-wiecznego kościoła w Gdańsku. Chowano tam dawnych gdańszczan

-

Medaliki, monety, krzyżyki, różaniec a także gwoździe i parę podeszew obuwia odkryto pod posadzką kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Przedmioty pochodzą najprawdopodobniej z pochówków, których przez stulecia dokonywano pod posadzką gdańskiej świątyni.

Badania, które przeprowadzono w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, to kolejny etap prac ratunkowych, których celem jest zabezpieczenie świątyni. 31 października 2018 roku kościół, z uwagi na zły stan techniczny, został zamknięty w obawie przed grożącą mu katastrofą budowlaną.

W ramach prac ratunkowych i zabezpieczających, budowlańcy i konserwatorzy zajrzeli pod posadzkę, by przyjrzeć się fundamentom kościoła. Była to okazja do badań warstw spod posadzki.

O ich wynikach poinformował portal gdansk.dominikanie.pl: “W warstwach pod posadzką natrafiliśmy na zabytki archeologiczne wykonane ze skóry, drewna, metalu, a także wyroby kościane i tekstylne – informują zarządcy kościoła. – Zabytki te pochodzą z pochówków dawnych gdańszczan”.

Prace prowadzone były pod ścisłym nadzorem archeologicznym AES Pracownia Badań Archeologicznych.

Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo prace ratunkowe w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, niezbędne informacje znajdą tutaj.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie