Historia kryje się wszędzie. Przekonali się o tym pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, którzy dostrzegli nieznane znaki odciśnięte na betonowej płycie, ułożonej wzdłuż kanału rzeki Łódki. Wyjaśniając zagadkę, dotarli do starych zdjęć, które pomogły w rozwiązaniu tajemnicy.
Betonowe płyty, na których dostrzeżono znaki składające się z liter “K” i “W” wpisanych w trójkąt, dostrzeżono w kanale rzeki Łódki pod Parkiem Śledzia. Kanał zbudowano w 1917 roku. Należy dodać, że Łódzkie Wodociągi powstały dopiero w 1925 roku.
Znaku nie rozpoznali najstarsi pracownicy łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Podjęli się jednak przejrzenia przedwojennych zdjęć. W trakcie przeglądania fotografii dostrzegli podobny znak na lokomotywie, która ciągnęła wagony z materiałami do budowy pierwszych łódzkich kanałów.
Podobny znak umieszczony był też na ścianie frontowe drewnianego budynku, przed którym sfotografowano grupę przedwojennych pracowników łódzkich wodociągów, prawdopodobnie oczekujących na odebranie wypłat.
Zagadka okazała się niezwykle prosta. Okazało się, że znak, umieszczony na betonowych płytach, to przedwojenny znak łódzkich wodociągów. Przed wojną nosiły one nazwę “Przedsiębiorstwo Miejskie Kanalizacja i Wodociągi Miasta Łodzi”.
Cała sprawa stała się punktem wyjścia do poznania historii łódzkich wodociągów. W 1925 roku powstały pierwsze kolektory ściekowe. Priorytetem dla ówczesnych urzędników było wyprowadzenie z miasta podziemnymi kanałami ścieków.
Z kolei dostęp do czystej wody zapewniono mieszkańcom Łodzi dopiero w latach ’30 XX wieku. Wtedy wywiercono pierwsze studnie głębinowe.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.zwik.lodz.pl