7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zabytki na smarfonie?

-

Ponad 22 500 polskich zabytków umieścił Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w odświeżonej aplikacji mobilnej „Zabytki w Polsce”. Dotychczas, w pilotażowej wersji upublicznionej w 2012 roku, figurowało zaledwie 168 pozycji.

„Aplikacja >>Zabytki w Polsce<< to odpowiedź NID na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. Aplikacja ma zachęcić nie tylko do wirtualnego, ale przede wszystkim aktywnego zwiedzania zabytków. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych i miłośników turystyki” – czytamy w nadesłanym PAP komunikacie prasowym.

NID opublikował nową wersję aplikacji celowo na początku okresu wakacyjnego. Dzięki niej użytkownicy urządzeń mobilnych mogą bez problemu zaplanować wyprawę śladem wartościowych zabytków. Nowa wersja aplikacji oferuje informacje o miejscach wpisanych do rejestru zabytków, w tym o Pomnikach Historii, zabytkach nieruchomych czy stanowiskach archeologicznych. Do powstania jej zasobów fotograficznych przyczyniły się osoby biorące udział w projekcie Wiki Lubi Zabytki, prowadzonym przez fundację Wikimedia Polska, z którą NID współpracuje od 2011 roku.

„Prosta w obsłudze aplikacja za pośrednictwem systemu GPS dokładnie określi miejsce, w którym się znajdujesz i zaprezentuje informacje o zabytkach położonych w najbliższej okolicy. Zabytki można również wyszukiwać, korzystając z mapy, która jest integralną częścią aplikacji. Co więcej – aplikacja dokładnie wskaże, w jakiej odległości znajdujemy się od wybranego obiektu” – opisują działanie programu jej twórcy. Istotną część każdego wpisu stanowi historia obiektu i jego badań, ciekawostki na jego temat oraz zdjęcia, również archiwalne. Całość przygotowana i zredagowana jest przez osoby, które na co dzień zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

NID zapowiada, że baza zabytków zamieszczona w aplikacji będzie systematycznie powiększana. Jego specjaliści już pracują nad kolejnymi wpisami.

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony Google Play. Program bazuje na danych zawartych na geoportalu NID dostępnym pod adresem http://mapy.zabytek.gov.pl

źródło: PAP – Nauka w Polsce


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie