1,8 C
Warszawa
sobota, 15 marca, 2025

Z fibulą zgłosił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

-

Zabytków tego typu odkrywanych jest wiele, ale wciąż tylko nieliczne trafiają tam, gdzie ich miejsce, czyli do muzeów. Fibula oczkowata, odkryta przez detektorystę z Tczewa, miała tyle szczęścia. Obecnie znajduje się w depozycie w tczewskiej Fabryce Sztuki.

Odkrywcą fibuli jest mieszkaniec Tczewa – Tomasz Olszewski. Natrafił na nią w trakcie amatorskich poszukiwań na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Odkrycie zgłosił do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Zgodnie z jego życzeniem, fibula została przekazana w formie depozytu do Tczewa. Obecnie znajduje się w zbiorach Fabryki Sztuk – jednostki zajmującej się propagowaniem historii i tradycji Tczewa oraz regionu kociewskiego. Za swoje odkrycie i postawę znalazca otrzymał podziękowania od prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

Fibula odkryta przez detektorystę to fibula oczkowata z serii pruskiej. Wydatowano ją na okres od 0 do 160 roku naszej ery. Nazwa fibuli oczkowatej wywodzi się od konstrukcji górnej cięciwy przytrzymywanej haczykiem.

Osoby zainteresowane tematyką zapinek oczkowatych serii pruskiej odsyłam do artykułu Sylwii Twardo “Zapinki oczkowate serii pruskiej z terenu północno-wschodniego Mazowsza”, który ukazał się w 2003 roku.

fot. Józef Ziółkowski/Fabryka Sztuk


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie