16,4 C
Warszawa
poniedziałek, 25 września, 2023

Wystawa archeologicznych skarbów w muzeum w Kamieniu Pomorskim

-

Tysiącletnia biżuteria, zabytki z epoki brązu i kopia relikwiarza św. Korduli można obejrzeć na otwartej w sobotę wystawie “Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii” w muzeum w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Wystawa w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej prezentuje zabytki archeologiczne, które zostały odkryte przed i po drugiej wojnie światowej na terenie powiatu kamieńskiego. Eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka, takiej wystawy w Kamieniu Pomorskim jeszcze nie było.

“Eksponowanych będzie wiele archeologicznych skarbów z Kamienia i okolic. Na szczególną uwagę zasługuje skarb z Piasek, z gminy Wolin, złożony ze srebrnych ozdób kobiecych, m.in. zausznic i naszyjnika. Są bardzo kunsztownie wykonane, filigranowe, prawdopodobnie były importowane z Bizancjum” – powiedział Kurka. Dodał, że biżuteria pochodzi sprzed tysiąca lat, i “jest niezwykle cenna”.

Zwiedzający będą też mogli obejrzeć monety rzymskie, datowane na IV-V w. n.e., znalezione przed drugą wojną światową w okolicach Sibina, monety wczesnośredniowieczne oraz “zabytki pradziejowe”, m.in. naramienniki brązowe z drugiego i trzeciego okresu epoki brązu odkryte w okolicach Strzyżewka, miecz z epoki brązu i siekiery krzemienne z neolitu.

“Mamy też kopię relikwiarza św. Korduli, którego oryginał zaginął pod koniec drugiej wojny światowej. Relikwiarz był elementem legendarnego już skarbu z katedry w Kamieniu Pomorskim” – powiedział Kurka. Dodał, że kopia jest bardzo dokładna; została wykonana jeszcze przed wojną na podstawie oryginału.

Oryginalny relikwiarz znajdował się w skarbcu katedralnym, był przechowywany wśród innych cennych przedmiotów. Zaginęły one w 1945 r.

Na wystawie prezentowanych jest ok. 400 zabytków archeologicznych.

Wystawę “Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii” będzie można ją oglądać do końca grudnia br. (PAP)

źródło: PAP – Nauka w Polsce, autorka: Elżbieta Bielecka, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie