17,8 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Wysłał barokową rzeźbę pocztą

-

Po wielu latach od zniknięcia i kilku miesiącach poszukiwań odnalazła się barokowa rzeźba z kościoła w Czachowie. Anonimowa osoba przysłała ją na policję… pocztą.

Brak rzeźby w kościele odnotowany został przez policjantów z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie. Od 2017 roku, realizując “Program rejestracji zabytków sakralnych w powiecie gryfińskim”, zaobserwowali zniknięcie kilkunastu cennych zabytków z kościołów, między innymi z kościoła Czachowie. Zaginiona rzeźba znajdowała się na zwieńczeniu barokowego ołtarza.

O braku rzeźby poinformowany został proboszcz parafii oraz wierni, jednak nikt jej nie pamiętał. Informacja o poszukiwaniu zabytków dotarła jednak do osoby, u której rzeźba się znajdowała. Skontaktowała się z policjantami osobiście, po czym przesłała zaginioną rzeźbę pocztą.

Zabytek przekazany został do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Warto dodać, że z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia w całej Polsce. Wiele zabytków, w tym obrazów, ginęło zaraz po wojnie, inne dopiero w latach ’50. Często całe ołtarze czy pojedyncze zabytki trafiały do konserwacji, skąd do kościołów wracały ich… kopie. Przed policjantami, w tym przed koordynatoren ds. zabytków KWP w Szczecinie podkom. drem Markiem Łuczakiem, dzięki któremu odnaleziono rzeźbę z Czachowa, jak też przed tysiącami poszukiwaczy zabytków, sporo pracy.

fot. www.zachodniopomorska.policja.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie