7 C
Warszawa
niedziela, 26 marca, 2023

Wysłał barokową rzeźbę pocztą

-

Po wielu latach od zniknięcia i kilku miesiącach poszukiwań odnalazła się barokowa rzeźba z kościoła w Czachowie. Anonimowa osoba przysłała ją na policję… pocztą.

Brak rzeźby w kościele odnotowany został przez policjantów z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie. Od 2017 roku, realizując “Program rejestracji zabytków sakralnych w powiecie gryfińskim”, zaobserwowali zniknięcie kilkunastu cennych zabytków z kościołów, między innymi z kościoła Czachowie. Zaginiona rzeźba znajdowała się na zwieńczeniu barokowego ołtarza.

O braku rzeźby poinformowany został proboszcz parafii oraz wierni, jednak nikt jej nie pamiętał. Informacja o poszukiwaniu zabytków dotarła jednak do osoby, u której rzeźba się znajdowała. Skontaktowała się z policjantami osobiście, po czym przesłała zaginioną rzeźbę pocztą.

Zabytek przekazany został do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.


Warto dodać, że z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia w całej Polsce. Wiele zabytków, w tym obrazów, ginęło zaraz po wojnie, inne dopiero w latach ’50. Często całe ołtarze czy pojedyncze zabytki trafiały do konserwacji, skąd do kościołów wracały ich… kopie. Przed policjantami, w tym przed koordynatoren ds. zabytków KWP w Szczecinie podkom. drem Markiem Łuczakiem, dzięki któremu odnaleziono rzeźbę z Czachowa, jak też przed tysiącami poszukiwaczy zabytków, sporo pracy.

fot. www.zachodniopomorska.policja.gov.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie