Wydobyli lufę armaty przeciwlotniczej

1

Minął tydzień od wydobycia przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne “Relikt” lufy armaty przeciwlotniczej, a sprawa wciąż budzi ogromne zainteresowanie miłośników historii. Dlaczego?

Historię odnalezienia lufy członkowie stowarzyszenia “Relikt” opisali na swoim fanpage’u. Akcja wydobycia znaleziska miała miejsce 28 września, po zdobyciu odpowiednich pozwoleń od właściciela terenu oraz WUOZ w Katowicach.

Reklama

W trakcie prac badawczych detektoryści natrafili na lufę armaty przeciwlotniczej. Z ich ustaleń wynika, że jest to brytyjska armata kalibru 3,7 cala, która po przejęciu przez Niemców, najprawdopodobniej pod Dunkierką, trafiła na teren Polski. Wiadomo, że armata wchodziła w skład baterii stacjonującej w Pyskowicach, a jej zadaniem była obrona zakładów zbrojeniowych w Gliwicach.

Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historyczne “Relikt” dziękują wszystkim osobom, firmom i instytucjom, zaangażowanym w przeprowadzenie akcji wydobycia lufy.

źródło i fot: Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne “Relikt”Poprzedni artykułWystawa historyczna “Militaria” w Lublinie
Następny artykułZabytki z Pompejów – po raz pierwszy w Polsce

1 KOMENTARZ

  1. “Akcja wydobycia znaleziska miała miejsce 28 września, po zdobyciu odpowiednich pozwoleń”
    Czyli co… nie mieli pozwoleń na poszukiwania? Zwrócili się o nie dopiero po “odkryciu znaleziska”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here