7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wybrano władze Polskiego Związku Eksploratorów. Jest też plan działań

-

7 kwietnia w siedzibie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Eksploratorów. W trakcie spotkania wybrano władze związku, ale sporo też dyskutowano o planach na kolejne miesiące pracy. Gośćmi walnego byli Adam Sikorski z “Było… nie minęło” oraz dr Wojciech Wróblewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Pamiątkowe zdjęcie z walnego posiedzenia (fot. Robert Kmieć / Polski Związek Eksploratorów)

Najważniejszym punktem posiedzenia był wybór władz. Prezesem PZE wybrany został Jacek Wielgus, który pokieruje pracami związku razem z Robertem Kmieciem, Piotrem Brzozowskim, Radosławem Skowrońskim i Robertem Liszką. Tym samym próba zjednoczenia środowiska poszukiwaczy, zapoczątkowana w listopadzie zeszłego roku w Gnieźnie, zakończyła się powodzeniem. W Komisji Rewizyjnej, która będzie kontrolować prace PZE, znaleźli się Sławomir Stańczak, Natalia Wegner, Joanna Garbaciak, Dariusz Hasiak oraz Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz.

Wierzę głęboko, że kiedy nasza organizacja osiągnie prawdziwą siłę, kiedy okaże się partnerem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla nauki, dla archeologii i przede wszystkim dla służb ochrony zabytków, będziemy mogli wspólnie powrócić do dużych projektów poszukiwawczych. Namawiam was na takie właśnie spojrzenie na własną okolicę pod kątem zadań poszukiwawczych, potrzeb społecznych, pod kątem odwojowania tej historii, którą nam odebrano – Adam Sikorski

W trakcie spotkania w Warszawie sporo mówiło się o planach i działaniach PZE. Tu głos zabierał głównie nowo wybrany prezes. Jego zdaniem najważniejsza kwestia to dalsza integracja środowiska poprzez przyjmowanie nowych członków, głównie “wolnych strzelców” (ustalono, że składka dla nich wynosić będzie 100 zł rocznie). Na drugim planie są rozmowy z instytucjami i podmiotami, mającymi wpływ na funkcjonowanie detektorystów, między innymi Lasami Państwowymi, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, być może także ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich.

Chcemy uruchomić nasze procedury szkoleniowe dla poszukiwaczy i chcemy, by te środowiska, które krytycznie są do nas nastawione, zobaczyły, że jesteśmy ludźmi poważnymi i że na sercu leży nam dobro dziedzictwa narodowego. Chcemy z nimi skonsultować program tych szkoleń, aczkolwiek będzie to nasz autorski program. Trzecim aspektem, na który obecnie będziemy kładli nacisk, jest budowa struktur terenowych – Jacek Wielgus.

Potwierdziły się też wcześniejsze informacje o utworzeniu Funduszu Ochrony Prawnej. Zadaniem funduszu będzie wspieranie odpowiedzialnych poszukiwaczy w zderzeniu ze służbami państwowymi. O planach utworzenia funduszu pisaliśmy już na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.

W spotkaniu Polskiego Związku Eksploratorów wzięło udział 20 organizacji z różnych części Polski, a wśród nich: Stowarzyszenie Ekspolarcyjno-Historyczne “Grupa Łódź”, Wielkopolskie Forum Eksploracyjno-Historyczne WFEH.pl, Fundacja Latebra, Stowarzyszenie Ekspolarcyjno-Historyczne “Szaniec 1863”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne “Triskelion”, Grupa Bory, S.E.-H. “Galicja”, Ostrołęckie Stowarzyszenie Eksploracyjne, Muzeum Motoryzacji i Pojazdów Militarnych w Kielcach, Szczecińskie Stowarzyszenie Poszukiwawcze, Fundacja Fort Rogowo, Fundacja Wieży Ziębickiej, Narodowa Agencja Poszukiwawcza, Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna, Lubuska Grupa Eksploracyjna “Nadodrze”, Stowarzyszenie Radomsk, Stowarzyszenie Mieszkańców i Gminy Annopol “Szansa”, Grupa Częstochowska “Perun”, Pilskie Stowarzyszenie Miłośników Eksploracji “Albatros” oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej.

źródło: Polski Związek Eksploratorów, Karol Soberski


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie