Już 26 września na antenie Fokus TV obejrzeć będzie można premierowy odcinek “Misji skarb”. Dawid, Kiler i Cichy tym razem przeniosą się w okolice Kędzierzyna-Koźla, by wspólnie z członkami stowarzyszenia “Blechhammer 1944” odkrywać ślady po słynnej bitwie o paliwo z drugiej połowy 1944 roku.

Stowarzyszenie “Blechhammer 1944” od lat zajmuje się historią związaną z zakładami wytwarzającymi benzynę syntetyczną, które znajdowały się w Kędzierzynie-Koźlu, Zdzieszowicach i Blachowni. Członkowie stowarzyszenia prowadzą własne muzeum. Istotne miejsce na ekspozycji zajmują eksponaty związane z tzw. “Bitwą o paliwo”, która rozegrała się w drugiej połowie 1944 roku.

Reklama

Był to element szerokiej ofensywy bombowej Sił Powietrznych Armii USA przeciwko instalacjom produkcji paliw na terenie krajów okupowanych przez Niemcy. Od lipca do grudnia 1944 roku na fabryki we wspomnianych wcześniej miejscowościach zorganizowano szesnaście nalotów. Amerykanie ponieśli duże straty. Według historyków w okolicach Kędzierzyna-Koźla do dziś znajdują się szczątki kilkunastu niezlokalizowanych do tej pory amerykańskich bombowców.

Czy to szczątków amerykańskich samolotów poszukiwać będą bohaterowie “Misji skarb”? A może elementów obrony przeciwlotniczej, które zlokalizowane były wokół fabryk? Przekonamy się już 26 września.

 

Tymczasem prowadzący “Misję skarb” udostępnili w mediach społecznościowych film, który pokazuje, jak wygląda weryfikacja zgłoszeń przed nakręceniem odcinka. Jeśli zatem ktokolwiek uważał, że wystarczy przyjechać na plan zdjęciowy i odegrać swoją rolę, to bardzo się mylił…

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Fokus TV

Doceń i poleć nas:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here