3,2 C
Warszawa
niedziela, 1 grudnia, 2024

Wielka akcja zbierania ołowianych żołnierzyków

-

Już ponad 150 ołowianych żołnierzyków trafiło do “Izby Tradycji” w Lidzbarku Warmińskim, prowadzonej przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie. To odpowiedź na apel grupy, która w ten sposób chce wzbogacić zbiory izby, a tym samym pokazać, że nawet przez ołowiane zabawki przemawia historia.

O tym, że poszukiwanie skarbów i rekonstrukcja przestają być już tylko pasją, a stają się sposobem na życie, świadczyć mogą inicjatywy takie, jak ta. O tym, że są one cenne i potrzebne, świadczy odzew ze strony miłośników historii nie tylko Polski, ale też z Europy. W ciągu krótkiego czasu do Lidzbarka Warmińskiego trafiło ponad 150 ołowianych żołnierzyków. A to dopiero początek, bo – jak informuje Rafał Pliszka, który koordynuje akcję – “ciągle nadchodzą nowe przesyłki”. Być może w ten sposób uda się zebrać w jednym miejscu na tyle bogatą kolekcję ołowianych żołnierzyków, by stała się ona kolejną ciekawą atrakcją Lidzbarka Warmińskiego.

A do tego, że tego typu pamiątki są niezwykle interesujące, nikogo nie trzeba przekonywać. – Każdy model, każdy żołnierzyk ma swoją historię – mówi koordynator akcji. – Wśród figurek przeważają te oparte na wizerunkach żołnierzy z okresu I i II wojny światowej. Najwidoczniej, była wtedy moda na tego typu zabawki – dodaje.

Lidzbarską izbę, którą prowadzi Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie (istnieje od 2007 roku i skupia ponad 50-osobową grupę miłośników i pasjonatów historii) już teraz warto odwiedzić, bo jej zbiory to nie tylko zabawki, ale też gromadzone przez lata eksponaty. – Nasza ekspozycja pełni funkcje przewodnika po Warmii – informuje Rafał Pliszka, który pełni funkcję członka zarządu WMSHK. – Są tu przedmioty związane z Lidzbarkiem Warmińskim, ale też artefakty po konfliktach zbrojnych, które przetoczyły się przez nasze okolice – dodaje.

Wszystkie osoby – nie tylko poszukiwacze skarbów – mogą wspomóc pasjonatów z Lidzbarka Warmińskiego swoimi ołowianymi odkryciami. Wystarczy skontaktować się z koordynatorem akcji pod adresem zaczarowana.manufaktura@tlen.pl, by uzyskać dane do wysyłki, a w przyszłości zobaczyć swoje żołnierzyki w muzealnej gablocie.

Ci, którzy już teraz chcieliby odwiedzić “Izbę Tradycji”, powinni zgłosić się do Domu Środowisk Twórczych “Ratusz” w Lidzbarku Warmińskim (ul. Ratuszowa 5). Izba otwarta jest w środy po godz. 18:00. Istnieje też możliwość umówienia wizyty po wcześniejszym kontakcie pod adresem zaczarowana.manufaktura@tlen.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie