We Wrocławiu odsłonięto powojenne napisy reklamowe. “To rzadkość”

0

Powojenne napisy reklamowe odkryte zostały na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Zaraz po wojnie mieścił się tam sklep “PANI”. Wiadomo już, że dawne reklamy, będące pamiątką po pierwszych powojennych latach, zostaną zachowane.

Powojenne napisy reklamowe i szyldy to nieczęste odkrycia. Są świadectwem odradzania się miast po zakończeniu działań wojennych, powstawania pierwszych polskich firm i sklepów, tzw. “okresu pionierskiego” w historii miast przede wszystkim z “Ziem Odzyskanych”.

Pierwszy szyld informuje o “Składzie Fabrycznym Wytwórni Esencji i Aromatów PANI Warszawa-Wrocław”, a drugi o “Wytwórni Esencji i Aromatów PANI Warszawa-Wrocław”. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia, zakład prowadzony był przez “kupca” Bronisława Tracza.

Reklama

O odkryciu poinformował oficjalny portal internetowy Wrocławia www.wroclaw.pl. Urzędnicy dotarli też do materiałów z “Dolnośląskiego Informatora Gospodarczego” oraz katalogu “Wystawy Ziem Odzyskanych”, z których wynika, że w sklepie oferowano między innymi “najwyższej jakości proszki do pieczenia, budynie, korzenie, zaprawy do lemoniad, lodów, dolewki do wódek”. Co ciekawe, na żądanie wysyłano do klientów cenniki i próbki.

Dawne reklamy sklepu zostaną zachowane. Prace prowadzone były w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego WrocławiaPoprzedni artykułSpecjaliści badali georadarem teren u stóp Wawelu
Następny artykuł“Misja Skarb” na tropie czołgu z okresu II wojny światowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here