17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Wczesnośredniowieczny skarb z Pińska trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

-

Ponad pół tysiąca arabskich monet i ozdoby z wczesnego średniowiecza trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie. Skarb odkryty został w Pińsku na Białorusi, a wcześniej znajdował się w zbiorach prof. Edwarda Soczewińskiego.

Skarb pozyskany został już na jesieni 2020 roku, jednak dopiero teraz Muzeum Narodowe w Lublinie poinformowało o jego nabyciu. Skarb z wczesnego średniowiecza trafił do zbiorów muzeum na zasadzie wykupu od spadkobierców prof. Edwarda Soczewińskiego, znanego numizmatyka, który był w posiadaniu wielotematycznej kolekcji monet. Pełnił funkcję prezesa Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Edward Soczewiński zmarł w 2016 roku.

W skład skarbu wchodzi 541 monet arabskich, srebrnych ozdób i złomu srebra. Wiadomo, że pochodzi z drugiej połowy X wieku. Znaleziono go w okolicach Pińska na Polesiu na terenie dzisiejszej Białorusi.

Z informacji udostępnionych przez Muzeum Narodowe w Lublinie wynika, że rozpiętość czasowa monet ze skarbu sięga około 100 lat. Wśród numizmatów są dirhamy Ya’quba ibn al-Layt z lat 868-878 oraz pochodzące z drugiej połowy X wieku dirhamy Abd al-Malika ibn Nuha.

W niedalekiej przyszłości skarb z Pińska będzie można zobaczyć na wystawie.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Narodowe w Lublinie


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie