19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

W Wilczym Szańcu odtworzono słynną salę narad. W tle badania detektorystów

-

Na terenie Wilczego Szańca – głównej kwatery Adolfa Hitlera w latach 1941-1944, zrekonstruowano salę narad, w której 20 lipca 1944 roku przeprowadzono nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera. Ekspozycję będzie można odwiedzać od 11 czerwca.

Wnętrze baraku narad zrekonstruowano w jednym ze schronów. Zarządca obiektu – Nadleśnictwo Srokowo dołożył wszelkich starań, by wiernie odtworzyć salę narad. Osoby, które znajdą się w środku, zobaczą dębowy stół, teczkę z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble. “Będą mogli cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego odmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi” – informują pracownicy Nadleśnictwa Srokowo.

W tym samym schronie prezentowane będą również znaleziska, na które natrafiono podczas badań terenu kwatery. Są to elementy wyposażenia schronów, przedmioty codziennego użytku, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Badania na terenie Wilczego Szańca prowadzone są przez Fundację na Rzecz Odzyskiwania Zaginionych Dzieł Sztuki “Latebra”.

 

Wilczy Szaniec – Wolfsschanze, była główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, znajduje się w lasach gierłoskich, na wschód od wsi Gierłoż, niedaleko Kętrzyna w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekty, które znajdowały się na terenie Wilczego Szańca, wysadzono w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. 27 stycznia zniszczoną kwaterę zajęły wojska Armii Czerwonej. Wilczy Szaniec został udostępniony do zwiedzania w 1959 roku. Obecnie zarządza nim Nadleśnictwo Srokowo.

 

Informacje o możliwościach zwiedzania kompleksu znaleźć można tutaj.

20 lipca 1992 roku na terenie Wilczego Szańca odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Clausa von Stauffenberga – członka grupy spiskowców, którzy zaplanowali i zrealizowali nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera 20 lipca 1944 roku.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie