2,6 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

W Wilczym Szańcu odtworzono słynną salę narad. W tle badania detektorystów

-

Na terenie Wilczego Szańca – głównej kwatery Adolfa Hitlera w latach 1941-1944, zrekonstruowano salę narad, w której 20 lipca 1944 roku przeprowadzono nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera. Ekspozycję będzie można odwiedzać od 11 czerwca.

Wnętrze baraku narad zrekonstruowano w jednym ze schronów. Zarządca obiektu – Nadleśnictwo Srokowo dołożył wszelkich starań, by wiernie odtworzyć salę narad. Osoby, które znajdą się w środku, zobaczą dębowy stół, teczkę z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble. “Będą mogli cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego odmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi” – informują pracownicy Nadleśnictwa Srokowo.

W tym samym schronie prezentowane będą również znaleziska, na które natrafiono podczas badań terenu kwatery. Są to elementy wyposażenia schronów, przedmioty codziennego użytku, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Badania na terenie Wilczego Szańca prowadzone są przez Fundację na Rzecz Odzyskiwania Zaginionych Dzieł Sztuki “Latebra”.


 

Wilczy Szaniec – Wolfsschanze, była główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, znajduje się w lasach gierłoskich, na wschód od wsi Gierłoż, niedaleko Kętrzyna w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekty, które znajdowały się na terenie Wilczego Szańca, wysadzono w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. 27 stycznia zniszczoną kwaterę zajęły wojska Armii Czerwonej. Wilczy Szaniec został udostępniony do zwiedzania w 1959 roku. Obecnie zarządza nim Nadleśnictwo Srokowo.

 

Informacje o możliwościach zwiedzania kompleksu znaleźć można tutaj.

20 lipca 1992 roku na terenie Wilczego Szańca odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Clausa von Stauffenberga – członka grupy spiskowców, którzy zaplanowali i zrealizowali nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera 20 lipca 1944 roku.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie