test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

W Wieluniu archeolodzy eksplorują dno dawnej fosy

-

W połowie grudnia rozpoczęły się badania archeologiczne na ulicy Podwale w Wieluniu. Obecnie archeologom udało się dotrzeć do warstwy pokrywającej dno dawnej fosy. Co udało im się w tym miejscu odkryć?

O rozpoczęciu badań archeologicznych na ulicy Podwale Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu poinformowało 11 grudnia. Wtedy skupiono się na przygotowaniu terenu. – Przy wsparciu ekipy i maszyn ciężkich usunięto już część zasypiska, które wypełniało obszar dawnej fosy oraz zaczęto szalunek, chroniący przed osunięciem się wykopu archeologicznego – informowali pracownicy wieluńskiego muzeum w mediach społecznościowych.

Tydzień później naukowcom z Muzeum Ziemi Wieluńskiej udało się dotrzeć do warstwy namuliska, które pokrywa dno dawnej fosy. Jak poinformowali muzealnicy, warstwa ta dostarczyła interesującego materiału zabytkowego.

– Wśród wydobytych przedmiotów, pochodzących z okresu staropolskiego, są m.in. fragmenty szklanej gomółki – szyby okiennej, renesansowego kafla z przedstawieniem amorka oraz skórzanej podeszwy buta – czytamy na fan-page’u muzeum w Wieluniu.

Wykop, w którym prowadzone są obecnie prace, ma już około 2 metrów głębokości. Badania w tym miejscu będą kontynuowane.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie