12,1 C
Warszawa
sobota, 3 czerwca, 2023

W Tuchowie odnaleziono książeczkę oszczędnościową przedwojennego burmistrza, który zginął w KL Auschwitz

-

Podczas prac porządkowych w Urzędzie Miejskim w Tuchowie w województwie małopolskim natrafiono na książeczkę oszczędnościową z okresu II wojny światowej. Należała do Mariana Stylińskiego, przedwojennego burmistrza Tuchowa, który zginął w 1942 roku w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz.

W książeczce widnieje tylko jeden wpis dokumentujący wpłatę w wysokości 2554,53 zł. Dokonano jej 11 października 1940 roku.

Jak informuje portal www.tuchow.pl, odnaleziona podczas prac porządkowych książeczka oszczędnościowa trafiła do Muzeum Miejskiego w Tuchowie. Jako ciekawa pamiątka z okresu II wojny światowej, związana z zasłużonym mieszkańcem, trafi na wystawę.

Marian Styliński, do którego należała książeczka oszczędnościowa, był legionistą. Już w sierpniu 1914 roku wstąpił do I Kompanii Kadrowej. W końcu października 1918 roku brał udział w rozbrajaniu wojsk austriackich w Tarnowie.

W 1918 roku wziął udział w obronie Lwowa. Walczył w wojnie polsko-rosyjskiej z 1920 roku. W latach 1932-1939 był burmistrzem Tuchowa. Most w tej miejscowości w roku 2017 nazwano jego imieniem.

W 1939 roku wstąpił do konspiracji, został członkiem ZWZ-AK. W 1941 roku aresztowało go gestapo. Wywieziono go do KL Auschwitz, gdzie zginął w kwietniu 1942 roku.

Marian Styliński odznaczony był między innymi Krzyżem Legionów i Krzyżem Obrony Lwowa.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.tuchow.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie