27,6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024

W Skarszewach szukają średniowiecznego tunelu. Wykonano 18 odwiertów

-

Nie tylko śladów dawnej zabudowy, ale też domniemanego podziemnego przejścia pomiędzy zamkiem a kościołem szukają archeolodzy w Skarszewach w województwie pomorskim. Właśnie zakończono odwierty, które nadzorowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowo o badaniach archeologicznych w Skarszewach pisaliśmy w listopadzie. Wtedy naukowcy zapowiadali wykonanie odwiertów. Dziś wiadomo, że ostatecznie wykonano aż 18 odwiertów. Prace naukowców nadzorowała dr Karolina Blusiewicz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Odwierty, mimo niesprzyjającej pogody, wykonane zostały w pobliżu zamku oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła. Podczas badań przy zamku poszukiwano śladu po podziemnym przejściu. Przypomnijmy, że informacje dotyczące tunelu pojawiły się tekstach historyków niemieckich z końca XIX wieku, a w 1938 roku pisał na ten temat miejscowy proboszcz.

Na wyniki badań trzeba będzie poczekać. W pierwszej kolejności naukowcy muszą przeanalizować pobrane w czasie odwiertów próbki gruntu, w tym przede wszystkim fragmenty wydobytych cegieł.

 

Badania przeprowadzone zostały z inicjatywy Gminy Skarszewy oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.skarszewy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie