17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

W Poznaniu szukają pomysłu na kapsułę czasu

-

Konkurs na przedmioty, które trafią na 100 lat do kapsuły czasu organizują wspólnie cztery poznańskie uczelnie. W tym roku przypada stulecie powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, obecnym Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się 7 maja 1919 roku. W przygotowanie obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zaangażowane są władze czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu – te właśnie uczelnie wywodzą się z tradycji Uniwersytetu Poznańskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, celem Kapsuły Czasu Uniwersytetu Poznańskiego jest upamiętnienie obrazu współczesnych mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego poprzez artefakty – przedmioty, które uczestnicy konkursu wskażą jako najbardziej znaczące w historii ostatnich 100 lat.

7 maja Kapsułę Czasu Uniwersytetu Poznańskiego złoży do specjalnie przygotowanej instalacji przed Collegium Minus czterech rektorów uczelni współorganizujących obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Do Kapsuły trafią obiekty wybrane przez społeczność akademicką oraz te wskazane przez biorących udział w głosowaniu internetowym. Kapsuła będzie czekać do uroczystości jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Organizatorzy konkursu wskazali, że zgłaszane w konkursie przedmioty mają być “reprezentatywne dla naszej społeczności w sferach życia prywatnego i zawodowego oraz identyfikujące wyzwania i marzenia, z jakimi mierzymy się na koniec drugiej dekady XXI wieku”.

Jak podano, nośnikiem wybranych danych cyfrowych np. galerii zdjęć, zbiorów muzycznych, przykładów korespondencji i komunikacji zawodowej jak i prywatnej, prób języka i zapisów gwary będzie telefon komórkowy w dwóch lustrzanych egzemplarzach z kopią bezpieczeństwa w zaszyfrowanej chmurze.

Zgłoszenia propozycji tego, co może znaleźć się w kapsule przyjmowane będą do 2 kwietnia poprzez stronę http://100lat.amu.edu.pl/kapsulaczasu. 10 kwietnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 kwietnia 2019 r.

Pomysłodawca artefaktu, który przejdzie wszystkie etapy konkursu i uzyska najwięcej punktów, otrzyma 3 tys. zł. Uczestnicy konkursu, których pomysły zostaną zrealizowane otrzymają zaproszenia na uroczystość 7 maja oraz wyjątkowe zaproszenie na okaziciela na uroczystość wykopania kapsuły za 100 lat, w roku 2119.

Wśród wielu inicjatyw, które mają uświetnić jubileusz poznańskiej uczelni znalazły się m.in. emisje okolicznościowych monet, znaczka pocztowego, publikacje albumów oraz zbioru opowiadań kryminalnych osadzonych w realiach historycznego Uniwersytetu Poznańskiego. (PAP)

źródło: PAP Nauka w Polsce, autor: Rafał Pogrzebny, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie