5,5 C
Warszawa
poniedziałek, 26 lutego, 2024

W parku w Sycowie odkryto rzeźbę wrocławskiego Neptuna. “To przełomowe odkrycie dla historii Wrocławia”

-

Do niezwykłego odkrycia doszło pod Wrocławiem. Na terenie parku pałacowego w Wielowsi niedaleko Sycowa natrafiono na barokową rzeźbę Neptuna, który był elementem fontanny zdobiącej wrocławski Nowy Targ. Do odkrycia by nie doszło, gdyby nie praca i upór wrocławskiego historyka Tomasza Sielickiego.

Wszystko zaczęło się od zbierania informacji na temat barokowej fontanny, która stała na wrocławskim placu Nowy Targ. Dr Tomasz Sielicki, wrocławski historyk i wratislawianista, natrafił w XIX-wiecznej prasie na informację o przewiezieniu barokowej rzeźby Neptuna do parku pałacowego w Wielowsi.

Według informacji z prasy, stało się to w 1874 roku podczas remontu fontanny, która powstała w 1732 roku. Wówczas oryginalną rzeźbę Neptuna zastąpiono nową figurą. Starą wywieziono do parku w Wielowsi. Z czasem o tym zapomniano. Nowa rzeźba z kolei została zniszczona w 1945 roku.

Podczas terenowej weryfikacji, którą przeprowadzono w parku w Wielowsi, Tomasz Sielicki wraz z pracownikiem Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków Joanną Biniek natrafili na elementy oryginalnego Neptuna. Znajdowały się w zaroślach. Autentyczność rzeźby została już potwierdzona.

Jak się okazało, jeszcze w latach ’60 XX wieku Neptun stał w parku. Niestety, podczas jednej z wichur uległ on uszkodzeniu.

Do odkrycia doszło dwa miesiące temu. Elementy wrocławskiego Neptuna zostały właśnie przewiezione do Muzeum Miejskiego Wrocławia, gdzie zostały zabezpieczone. “Oczywiście, mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Neptun zostanie poddany konserwacji i będzie odpowiednio wyeksponowany” – można przeczytać na stronie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w mediach społecznościowych, który dodaje: “Jest to niewątpliwie przełomowe odkrycie dla historii Wrocławia”.

fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie