20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

W Nadleśnictwie Janów Lubelski powstaje sieć skrzynek geocachingowych

-

Sieć skrzynek-keszów czeka na amatorów geocachingu, przygód i eksploracji w lasach Nadleśnictwa Janów Lubelski. W chwili obecnej do odkrycia w tej popularnej zabawie jest już 130 lokalizacji!

“Geocaching”, podobnie jak poszukiwacze skarbów, polega na szukaniu. Z tą różnicą, że tu uczestnicy zabawy wyposażeni są nie w wykrywacze metali a w odbiorniki GPS, które naprowadzają ich na skrytki ze skrzynkami lub keszami. Zdarzały się zresztą sytuacje, w których poszukiwacze skarbów przypadkowo natrafiali na skrytki zawierające metalowe elementy.

Podobne skrytki zakłada się w wielu miejscach w Polsce, przede wszystkim w tych atrakcyjnych turystycznie, przyrodniczo czy historycznie. Nadleśnictwo Janó Lubelski postanowiło jednak zająć się sprawą systemowo. Wspólnie z miłośnikiem geocachingu Jakubem Piechotą założono aż 130 skrzynek. A – jak zapowiadają pracownicy nadleśnictwa – to dopiero początek. Powstać ma cała sieć skrytek.

Każda taka skrytka zawiera “logbook”, czyli dziennik wpisów, w którym informację zostawiają odkrywcy danego miejsca. To podstawa do uznania skrytki za znalezioną. Poza takim dziennikiem w skrytce mogą też znajdować się skarby, pozostawione przez innych znalazców lub przez osoby, które założyły daną skrytkę. Wielu uczestników zabawy w każdej odnalezionej skrytce zostawia coś od siebie.

Lokalizacja miejsc ukrycia skrytek – nigdy przypadkowa – przekazywana jest założyciela innym uczestnikom zabawy przez wprowadzenie współrzędnych geograficznych do jednej ze specjalnych baz danych, które odnaleźć można w serwisach geocachingowych. Oprócz współrzędnych podaje się tam inne informacje, na przykład o stopniu trudności poszukiwań.

“Samo poszukiwanie skrzynki i jej znalezienie może dostarczyć wielu wrażeń i emocji, a jednocześnie będzie okazją do poznania wielu interesujących miejsc w Lasach Janowskich. Skrzynki będą zawierały gadżety i certyfikaty dla szczęśliwych znalazców” – informują pracownicy Nadleśnictwa Janów Lubelski na swoich stronach internetowych.

Wrażenia i emocje? Zupełnie jak przy poszukiwaniu zabytków!

źródło: www.lasy.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie