5,3 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

W Lubuskiem odkryto skarb z epoki brązu

-

16 przedmiotów z epoki brązu odkryto na terenie powiatu sulęcińskiego w Lubuskiem. Wśród nich są sztylety, naszyjniki i bransolety. Obiekty prawdopodobnie są związane z kulturą unietycką i mogą mieć ok. 4 tys. lat. W znalezisku były trzy sztylety, trzy naszyjniki i dziesięć bransolet.

„Do wyjątkowych zabytków należą sztylety o karbowanych rękojeściach, z których każdy posiada odrębną formę” – powiedział PAP kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Błażej Skaziński.

Jak zaznaczył, naszyjniki “wykonane są z pręta brązowego i posiadają zakończenia w kształcie zwiniętego uszka”.

Do największej grupy w zbiorze należą bransolety. Można je podzielić na dwa rodzaje: duże i masywne oraz mniejsze, ze spiczastymi końcówkami.

Według specjalistów fakt zdeponowania kilkunastu przedmiotów w jednym miejscu może świadczyć o tym, że zostały one ukryte w sytuacji zagrożenia.

Wstępne ustalenia nie potwierdziły, by znalezisko znajdowało się w miejscu pochówku.

Skaziński zapowiedział, że obiekty zostaną poddane konserwacji i badaniom specjalistycznym, a następnie trafią na ekspozycję w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Muzeum zadba o naukowe opracowanie i odrestaurowanie zabytków kultury unietyckiej. Ich wiek wstępnie określono na około 4 tys. lat.

Na Ziemi Lubuskiej w minionych latach dokonano kilku znaczących odkryć związanych z epokami brązu i żelaza. Najczęściej dochodziło do nich przypadkowo, a nie podczas szeroko zakrojonych prac archeologicznych.

W zeszłym roku w powiecie międzyrzeckim zostały odkryte – związane z kulturą unietycką – dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik.

Jeszcze bogatsze były znaleziska z wcześniejszych lat. Na przykład jesienią 2012 roku w podgorzowskim Deszcznie znaleziono zbiór przedmiotów z brązu liczący 20 pozycji, a na prywatnej posesji w Marcinowicach niedaleko Krosna Odrzańskiego pracownicy budowlani natknęli się w ziemi na wykonane z brązu berło sztyletowe, 4 sztylety, 1 rękojeść sztyletu, fragment siekierki, 41 naszyjników z pręta brązowego.

Z kolei jesienią 2011 roku w miejscowości Bieszków w pow. żarskim mężczyzna odnalazł zbiór 312 obiektów o łącznej wadze 10 kg, datowany na okres halsztacki – kultura łużycka – ok. 550 – 450 p.n.e. Były tam brązowe formy odlewnicze, grzywny, destrukty przedmiotów brązowych i z żelaza (uprzęży końskich, noży czy ozdób).

źródło: PAP – Nauka w Polsce


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie