12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

W Łodzi znaleziono szkielet kobiety z bursztynową kolią. To pochówek z XIX wieku

-

Na terenie dawnego cmentarza przy kościele pw. św. Józefa w Łodzi odnaleziono szczątki kilkunastu osób. Odkrycie miało związek z budową pasażu, który będzie biegł w stronę dawnego fabrycznego imperium Karola Poznańskiego.

Wszystko zaczęło się od odkrycia na głębokości około 1,5 metra pierwszych pochówków. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na przeprowadzenie badań archeologicznych. W ich wyniku odkryto łącznie 16 grobów, w tym 8 szkieletów zachowanych w porządku anatomicznym.

Archeolodzy natrafili między innymi na szczątki kobiety, przy której znaleziono bursztynową kolię, haftkę od ubrania oraz strzępy futrzanego kołnierza przy głowie. “Naukowcy szacują, że kobieta zmarła w latach 1820-1840” – informuje portal uml.lodz.pl. To czas, kiedy rodziła się łódzka potęga przemysłowa.

Znaleziono też przemieszane ludzkie kości. To pozostałość po cmentarzu, który znajdował się przy kościele pw. św. Józefa w XIX wieku. Wiadomo, że nekropolia została utworzona w 1819 roku i funkcjonowała jedynie do 1855 roku.

Odnalezione szczątki zostaną przeniesione na niewielki cmentarz, który znajduje się przy kościele pw. św. Józefa.

Wiadomo, że w badaniach brali też udział łódzcy detektoryści.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie