test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

W Krośnie podyskutują o działalności detektorystów

-

27 kwietnia w Krośnie odbędzie się konferencja naukowa “Penetracja terenu wykrywaczami do metali – aspekty prawne, odkrywanie czy grabież”. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Jak informują organizatorzy: “ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny przyrost bazy źródłowej związanej z przypadkowymi odkryciami archeologicznymi, głównie w postaci odkryć zabytków metalowych”. I rzeczywiście, do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie w ostatnim czasie trafiały złote bransolety, brązowe miecze, brązowe siekiery czy skarb bransolet z brązu, o czym można było przeczytać na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.

Według organizatorów konferencji “odkrycia te w dużej mierze związane są z łatwą dostępnością urządzeń służących do wykrywania metali, a także z aktywną postawą wielu instytucji wobec poszukiwaczy zgłaszających takie odkrycia”. Według nich zainteresowania detektorystów koncentrują się przede wszystkim na militariach i przedmiotach związanych z I i II wojną światową, a ich podejście do zabytków archeologicznych jest rożne. Bez względu na to odkrycia dokonywane przez poszukiwaczy “stanowią cenne źródło do badań nad pradziejami lub okresem średniowiecza, ujawniając nieznane dotąd stanowiska archeologiczne”. Należy też jednak pamiętać, że “są też zapewne tacy, którzy świadomie penetrują stanowiska archeologiczne. Niszczone są często pozostałości osad, cmentarzysk, a także fortyfikacji i pozostałości zabudowy z czasów nowożytnych”.

Te wszystkie wątki i zagadnienia uwzględnione zostaną w trakcie konferencji, na której zaprezentowane zostaną obowiązujące przepisy prawne dotyczące poszukiwań zabytków oraz różne postawy znalazców wobec odkryć. Problematyka dyskutowana będzie w szerokim gronie specjalistów. Wiadomo już, że w trakcie konferencji swoje referaty wygłoszą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i archeolodzy.

Do udziału w konferencji zaproszeni są nie tylko archeolodzy, ale również środowiska konserwatorskie, specjaliści w zakresie prawa dotyczącego ochrony zabytków, a przede wszystkim sami poszukiwacze i osoby zainteresowane tą problematyką.

Konferencja odbędzie się w salach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Osoby, które zechcą wziąć udział w konferencji, proszone są o przysłanie karty zgłoszeniowej (do pobrania ze strony Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, w zakładce konferencje) nie później jak do 31 marca.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie