Trwa remont kościoła poewangelickiego w Ziębicach w województwie dolnośląskim. W trakcie prac odkryto tam kapsułę czasu. Jej otwarcie zaplanowano na wtorek 12 maja.

Reklama

Kościół poewangelicki w Ziębicach wybudowano w latach 1796-1797 w miejscu, gdzie w XIV i XV wieku znajdował się zamek książąt ziębickich, zburzony w 1488 roku.

W trakcie prowadzonych prac remontowych kościoła zdemontowano iglicę wraz z kulą. W środku znaleziono kapsułę czasu oraz książki. 5 maja na stronach internetowych miasta poinformowano, że urzędnicy czekają na zgodę na otwarcie kapsuły. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kapsuła może pochodzić z lat budowy kościoła. Jeśli tak, byłaby jedną z najstarszych znanych kapsuł czasu, jakie odkryto na terenie Polski.

Dziś wiadomo już, że do komisyjnego otwarcia kapsuły dojdzie we wtorek 12 maja o godzinie 11:00. Całość odbywać się będzie pod nadzorem pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Portal www.zdziennikaodkrywcy.pl wystąpił do gminy o organizację transmisji online z otwarcia kapsuły.

Prace remontowe prowadzone w kościele w Ziębicach uwidoczniły zły stan elementów drewnianej konstrukcji obiektu. Według zapowiedzi miejskich urzędników, trzeba będzie poszerzyć zakres prac “aby za jakiś czas nie doszło do katastrofy budowlanej”.

fot. ziebice.pl

Doceń i poleć nas:


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here