20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

W kościele w Ziębicach odkryto kapsułę czasu. Otwarcie 12 maja

-

Trwa remont kościoła poewangelickiego w Ziębicach w województwie dolnośląskim. W trakcie prac odkryto tam kapsułę czasu. Jej otwarcie zaplanowano na wtorek 12 maja.

Kościół poewangelicki w Ziębicach wybudowano w latach 1796-1797 w miejscu, gdzie w XIV i XV wieku znajdował się zamek książąt ziębickich, zburzony w 1488 roku.

W trakcie prowadzonych prac remontowych kościoła zdemontowano iglicę wraz z kulą. W środku znaleziono kapsułę czasu oraz książki. 5 maja na stronach internetowych miasta poinformowano, że urzędnicy czekają na zgodę na otwarcie kapsuły. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kapsuła może pochodzić z lat budowy kościoła. Jeśli tak, byłaby jedną z najstarszych znanych kapsuł czasu, jakie odkryto na terenie Polski.

Dziś wiadomo już, że do komisyjnego otwarcia kapsuły dojdzie we wtorek 12 maja o godzinie 11:00. Całość odbywać się będzie pod nadzorem pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Portal www.zdziennikaodkrywcy.pl wystąpił do gminy o organizację transmisji online z otwarcia kapsuły.

Prace remontowe prowadzone w kościele w Ziębicach uwidoczniły zły stan elementów drewnianej konstrukcji obiektu. Według zapowiedzi miejskich urzędników, trzeba będzie poszerzyć zakres prac “aby za jakiś czas nie doszło do katastrofy budowlanej”.

fot. ziebice.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie