5,5 C
Warszawa
poniedziałek, 26 lutego, 2024

W Jarosławiu odkryto dawne miejsce straceń. Wśród znalezisk jest pleciony sznur

-

Podczas badań archeologicznych prowadzonych na rynku w Jarosławiu w województwie podkarpackim archeolodzy natrafili na drewnianą konstrukcję oraz fragmenty plecionego sznura. Naukowcy podejrzewają, że w tym miejscu znajdować się mogło dawniej miejsce straceń.

Drewniana konstrukcja, na którą natrafili archeolodzy, odkryta została na głębokości około 130 cm na terenie rynku w Jarosławiu, nieopodal wejścia do Straży Miejskiej. Dwie odsłonięte podczas prac belki ułożone są w kształt litery L.

Odkryte belki zostały już poddane badaniom dendrologicznym, które potwierdziły, że drzewo, z którego zostały zrobione, zostało ścięte w 1465 roku. Badania wykonano w Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Krakowie.

Analizie i badaniom poddany zostanie także odkryty sznur. W tym przypadku badania przeprowadzone zostaną w laboratorium Konserwacji Skór i Drewna na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Archeolog Monika Broszko, która prowadzi badania w Jarosławiu, podejrzewa, że odkryta konstrukcja to pozostałość po szubienicy lub pręgierzu a miejsce, w którym dokonano odkrycia, to dawne miejsce straceń.

źródło i fot. www.miastojaroslaw.pl, Monika Broszko, red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie