Podczas badań archeologicznych prowadzonych na rynku w Jarosławiu w województwie podkarpackim archeolodzy natrafili na drewnianą konstrukcję oraz fragmenty plecionego sznura. Naukowcy podejrzewają, że w tym miejscu znajdować się mogło dawniej miejsce straceń.
Drewniana konstrukcja, na którą natrafili archeolodzy, odkryta została na głębokości około 130 cm na terenie rynku w Jarosławiu, nieopodal wejścia do Straży Miejskiej. Dwie odsłonięte podczas prac belki ułożone są w kształt litery L.
Odkryte belki zostały już poddane badaniom dendrologicznym, które potwierdziły, że drzewo, z którego zostały zrobione, zostało ścięte w 1465 roku. Badania wykonano w Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Krakowie.
Analizie i badaniom poddany zostanie także odkryty sznur. W tym przypadku badania przeprowadzone zostaną w laboratorium Konserwacji Skór i Drewna na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Archeolog Monika Broszko, która prowadzi badania w Jarosławiu, podejrzewa, że odkryta konstrukcja to pozostałość po szubienicy lub pręgierzu a miejsce, w którym dokonano odkrycia, to dawne miejsce straceń.
źródło i fot. www.miastojaroslaw.pl, Monika Broszko, red. www.zdziennikaodkrywcy.pl