Podczas badań powierzchniowych prowadzonych w Gródku w województwie lubelskim natrafiono na skarb polskich monet z XVII wieku. W trakcie badań ratowniczych, w których udział wzięli detektoryści z Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Grossus”, wydobyto z ziemi łącznie 351 monet.
O badaniach powierzchniowych prowadzonych na stanowiskach w Gródku pracownicy Muzeum im. ks. Stanisława Staszica informowali już w maju tego roku. Z kilku hektarów pól zebrano kilka tysięcy zabytków o łącznej wadze pół tony. Muzealników wspierali w badaniach wolontariusze, w tym detektoryści. Co znaleziono?
Z informacji udostępnionych przez pracowników muzeum wynika, że były to przede wszystkim fragmenty neolitycznej ceramiki sprzed kilku tysięcy lat, ale też tzw. zabytki wydzielone o szczególnej wartości naukowej, jak narzędzia krzemienne, fragmenty ozdób, gliniane przęśliki do wrzecion, grociki do strzał i wiele innych o chronologii od epoki kamienia aż po średniowiecze.
To jednak nie koniec. Kilka dni temu w trakcie badań na jednym z pól, “na przerobionych przez pługi polach, spłukanych przez intensywne opady,” dostrzeżono kilka miedzianych monet. Niezbędne było przeprowadzenie badań ratowniczych. Zdecydowano się na użycie wykrywaczy metali.
Badaniami przy użyciu detektorów zajęli się poszukiwacze z Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Grossus”, którzy wydobyli z ziemi łącznie 351 monet, a konkretnie szelągów Jana Kazimierza, czyli popularnych boratynek. Waga skarbu wyniosła niemal pół kilograma.
“Wszystkie niestety znajdowały się w warstwie ornej, ale na szczęście na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Co ważne, znaleźliśmy też fragmenty glinianego naczynia, w którym pierwotnie były ukryte. W jego sąsiedztwie odkryto ponad 100 szelągów, co pozwoliło nam na dokładne określenie położenia tego depozytu, nim został naruszony przez sprzęt rolniczy” – napisali muzealnicy w mediach społecznościowych.
Skarb monet z Gródka po konserwacji i opracowaniu trafi na wystawę stałą w muzeum w Hrubieszowie.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie/Hrubieszowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historycznego “Grossus”