Do tej pory podobnej inicjatywy nie było. Poszukiwacze skarbów, detektoryści czy eksploratorzy – wszyscy mogą wziąć udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomóc ma ono w poznaniu środowiska detektorystycznego, a przede wszystkim – w identyfikacji problemów, z którymi zmagamy się na co dzień.
Pomysł przeprowadzenia badania jakiś czas temu pojawił się na jednym z forów internetowych. Kształt nadali mu naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy w opisie ankiety zamieścili następującą informację: “Dzięki niej będzie możliwe uzyskanie odpowiedzi na pytania: kim tak naprawdę jest poszukiwacz, czym się zajmuje i czego szuka. Co więcej, zebranie danych jest konieczne dla opracowania propozycji zmian w prawie dotyczącym poszukiwań w Polsce”.
Badanie trwać będzie do końca roku. Ankietę wypełnić mogą wszyscy, których interesuje szeroko pojęta tematyka eksploracji. Jest ona anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje nie więcej jak 5 minut.
W ankiecie znalazły się pytania o wiedzę na temat prawa dotyczącego poszukiwań w Polsce, czas prowadzenia poszukiwań, częstotliwość prac terenowych, źródła pozyskiwanych informacji o miejscach wartych przeszukania, preferencje poszukiwaczy, definicję zabytku czy model wykrywacza. Po pierwszym dniu ankietę wypełniło już ponad 500 osób.
Ankietę znaleźć można tutaj. Wyniki badania opublikowane zostaną na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.