20 maja w Ostródzie odbyła się pierwsza publiczna prezentacja skarbu ozdób z brązu, odkrytego przez Mariusza Sikorę – poszukiwacza skarbów z Susza. Zdaniem naukowców artefakty należą do unikatowych w skali kraju.
Mariusz Sikora jest obecnie członkiem stowarzyszenia “Galea”. Swojego odkrycia dokonał przy użyciu wykrywacza metali Garrett EuroAce niedaleko miejscowości Susz na Warmii i Mazurach. Było to jedno z jego pierwszych odkryć.
Na zbiór składają się napierśnik, trzy bransolety i jedna zawieszka binoklowata. Wszystkie wymienione ozdoby charakteryzują się bogatą dekoracją i wysokim poziomem artystycznym. Zdaniem naukowców, to unikatowe odkrycie, bardzo cenne pod kątem wartości naukowej.
Zespół pradziejowych ozdób składa się z napierśnika typu pochyłego, bransolety mankietowej, dwóch bransolet taśmowatych i zawieszki binoklowatej – mówi archeolog Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie. – Ukrycie skarbu należy wiązać z aktywnością lokalnej społeczności kultury łużyckiej i datować na V okres epoki brązu (ok. 900-650 p.n.e.). Najciekawszym elementem skarbu jest bogato dekorowany napierśnik, którego stylistyka nawiązuje do artefaktów znanych z Pomorza i strefy osadnictwa kultury nordyjskiej.
W zbiorach Muzeum w Ostródzie znajduje się już kilkadziesiąt zabytków, pochodzących z poszukiwań prowadzonych przez grupy poszukiwawcze z terenu zachodniej części Warmii i Mazur.
(fot. Stowarzyszenie “Galea”, Muzeum w Ostródzie)