6 C
Warszawa
wtorek, 20 lutego, 2024

Unikalny skarb ozdób z brązu odkryty przez poszukiwacza

-

Kolejna Noc Muzeów w Muzeum w Ostródzie i prezentacja kolejnego skarbu. W zeszłym roku były to rzymskie denary odnalezione pod Zalewem, w tym roku będzie to unikatowy skarb ozdób z brązu.

Odkrycia dokonał Mariusz Sikora, detektorysta z Susza (przy użyciu wykrywacza Garrett EuroAce). Na zbiór składają się napierśnik, trzy bransolety i jedna zawieszka binoklowata. Wszystkie wymienione ozdoby charakteryzują się bogatą dekoracją i wysokim poziomem artystycznym. To bez wątpienia unikatowe odkrycie, bardzo cenne pod kątem wartości naukowej.

Pierwsza publiczna prezentacja skarbu uzupełniona o omówienie depozytu odbędzie się w Muzeum w Ostródzie 20 maja – podczas międzynarodowej Nocy Muzeów. Po prezentacji skarb czekają specjalistyczne analizy i konserwacja. W dalszej kolejności przewidziane jest opracowanie i publikacja wyników badań. Fotorelacja z prezentacji dostępna będzie na stronach zdziennikaodkrywcy.pl

W trakcie Nocy Muzeów zaprezentowane zostaną też inne odkrycia poszukiwaczy skarbów, między innymi detektorystów zrzeszonych w Iławskiej Grupie Poszukiwawczej.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie