19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Udaremniono przemyt carskich monet. Są wątpliwości co do ich autentyczności

-

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz-Hrumiesz udaremniono przemyt carskich monet. Kierowca busa trzymał je w portfelu. Wątpliwość numizmatyków i kolekcjonerów budzi jednak stan zachowani i autentyczność monet.

Monety miał przy sobie ukraiński kierowca busa. Przewoził je w portfelu. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, były to monety o różnych nominałach, z wizerunkiem carycy Katarzyny II i Piotra I.

W komunikacie, który opublikowany został na stronie Krajowej Administracji Skarbowej, zwrócono uwagę na kwoty, jakie podobne numizmaty osiągały na aukcjach w Polsce i w Niemczech. “Na rynku numizmatycznym takie monety osiągają wysokie ceny, np. zachowany w bardzo dobrym stanie rubel familijny został sprzedany na aukcji w Polsce za ponad 350 tys. zł, a w Berlinie za 650 tys. euro.” – można przeczytać na stronie KAS.

Monety, które odebrano ukraińskiemu kierowcy, poddane zostaną teraz dalszym ekspertyzom. Jednak numizmatycy i kolekcjonerzy już teraz zwracają uwagę, że rzekomo srebrne monety mogą być w istocie kopiami. Na zagranicznych, a przede wszystkim chińskich portalach aukcyjnych, podobne egzemplarze kupić można za kilka dolarów.

Pomijając kwestię autentyczności monet, warto przypomnieć, że zaledwie tydzień temu na polsko-ukraińskim przejściu Medyka-Szegin udaremniono przemyt 33 zabytkowych książek i map.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Krajowa Administracja Skarbowa


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie