-5,3 C
Warszawa
wtorek, 7 lutego, 2023

Udany rok Team of Nottinghamshire

-

Są doskonałym przykładem na to, że nie oglądając się na nikogo, można działać i osiągnąć sukces. Mija kolejny rok poszukiwań prowadzonych przez Team of Nottinghamshire – jedną z wielu polskich grup, skupiających detektorystów na Wyspach Brytyjskich.

Nowy rok skłania do podsumowań. Dla członków Team of Nottinghamshire to okazja, by przypomnieć nie tylko o ważnych znaleziskach, ale też o inicjatywach, które nie zostałyby zrealizowane, gdyby nie oni.

– Dla nas rok zaczął się od znalezienia prawdziwego skarbu – mówi Michał Peek, który kieruje działaniami grupy. – W trakcie pierwszych zeszłorocznych wypraw odkryliśmy dwie złote, przepięknie zdobione obrączki, datowane na 1400-1550 rok – dodaje.


Obrączki znajdują się obecnie w Nottingham Trent University Museum, gdzie naukowcy przyglądają im się bliżej. Zgłoszono je również do brytyjskiej bazy danych Portable Antiquities Scheme.

To jednak nie wszystko, bo na koncie poszukiwaczy z Team of Nottinghamshire znajdują się też monety i fibule rzymskie, popularne hammerki, niezliczona ilość monet z poprzedniej epoki, a przede wszystkim kilka ważnych inicjatyw, o których nie można nie wspomnieć.

Pierwsza z nich to „I Charytatywne kopanie z okazji 75 rocznicy Bitwy o Anglię”, wydarzenie organizowane wspólnie z członkami Team of Yorkshire. Integracyjnemu kopaniu, połączonemu z loterią charytatywną, przyświecał ważny cel: wsparcie fundacji Help for Heroes, na konto której wpłynęło 475 funtów (wśród sponsorów wydarzenia znalazł się również blog zdziennikaodkrywcy.pl, a przede wszystkim www.whites.co.uk, www.minelab.com i www.noktadetectors.com). Team of Nottinghamshire wsparł również charytatywną akcję „Dig for Bosley”, której celem była pomoc ofiarom pożaru w Bosley.

– To był rok pełen przygód – wspomina Michał Peek. – Rok, który pozwolił na odkrycie wielu interesujących zabytków, ale też na organizację, współorganizację lub udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach – dodaje. Obok wspomnianych wyżej, można wymienić rodzinne spotkanie grup detektorystycznych czy wspólne poszukiwania z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Może pogoda nie zawsze nas rozpieszczała – podsumowuje Michał – ale było warto, tym bardziej, że spotkania zaowocowały nowymi znajomościami.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie