-6,2 C
Warszawa
wtorek, 18 lutego, 2025

Udane badania poszukiwaczy w Grudziądzu

-

Ponad 70 osób wzięło udział w zlocie poszukiwaczy skarbów “Góra nieodkryta”, który odbył się na terenie fortu Wielka Księża Góra w Grudziądzu. Było wszystko, co powinno być – znakomita atmosfera, dobra pogoda i znaleziska.

Zorganizowanie zlotu na terenie fortu Wielka Księża Góra miało związek z planami utworzenia na terenie kompleksu muzeum. To kolejna inicjatywa Dariusza Sonnenfelda, który zabezpieczył obiekt, odnowił i udostępnił dla zwiedzających. Teraz ten interesujący i unikalny kompleks wzbogaci się o muzeum. O to, by było co w nim oglądać, zadbali poszukiwacze.

W trakcie zlotu na terenie fortu odkryto między innymi niemieckie nieśmiertelniki, elementy broni i umundurowania, części ekwipunku, guziki, różnego rodzaju plomby, łopaty i siekiery, a nawet bagnet. Łącznie do muzealnych gablot trafi kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset eksponatów związanych z fortem i jego historią. Zanim to się stanie, całość należy opracować, oczyścić i zakonserwować. Na organizatorze zlotu spoczywa też obowiązek złożenia sprawozdania do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który wyraził zgodę na przeprowadzenie badań na terenie kompleksu.

Do autorów najciekawszych znalezisk trafiły upominki ufundowane przez zarządcę kompleksu oraz książki od portalu zdziennikaodkrywcy.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie