10,9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Uczeń znalazł przy szkole rzadki medalik. Trafił do muzeum w Tarnobrzegu

-

To miało być ciekawe spotkanie uczniów z poszukiwaczem skarbów, dyskusje o pasji i historii. Niespodziewanie zakończyło się odnalezieniem ponadstuletniego medalika, który trafił ostatecznie do miejscowego muzeum.

18 września Szkołę Podstawową nr 1 im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu odwiedził Roman Szaro ze Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Grupa detektorystów z województwa świętokrzyskiego zajmuje się nie tylko eksploracją, ale też edukacją.

Detektorysta opowiedział uczniom szkoły o swojej pasji, zaprezentował interesujące znaleziska, a następnie pozwolił uczestnikom spotkania przetestować wykrywacze metali na przyszkolnym terenie. Uczniowie byli bardzo zainteresowani prelekcją poszukiwacza skarbów i z chęcią przystąpili do sprawdzenia możliwości detektorów.

W trakcie prezentacji możliwości wykrywaczy metali na szkolnym trawniku natrafiono między innymi na monety, co już wzbudziło ciekawość uczniów, jednak najciekawszym znaleziskiem był medalik z 1904 roku, wybity na pamiątkę koronacji obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej, znajdującego się w dominikańskim sanktuarium w Tarnobrzegu. Odkrycia dokonał uczeń 4 klasy.

Medalik zachował się w dobrym stanie. Został przekazany do Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie