Trwają przygotowania do “najciekawszego festiwalu historycznego w Polsce”. “Tajemnice trzech stuleci” już w marcu w Czerniejewie

0
1728
Pałac w Czerniejewie

Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła do niewielkiego Czerniejewa pod Gnieznem około 2,5 tysiąca osób. To duży sukces, biorąc pod uwagę, że była to pierwsza odsłona festiwalu, organizowanego przez Karola Soberskiego i jego fundację “Przywracamy Pamięć”. W tym roku – jak zapowiadają organizatorzy – ma być jeszcze ciekawiej: więcej dni, więcej prelegentów, więcej atrakcji, jeszcze większa różnorodność tematów. O tym, kogo i co będzie można zobaczyć w marcowy weekend w pałacu w Czerniejewie, rozmawiamy z Karolem Soberskim, pomysłodawcą festiwalu “Tajemnice Trzech Stuleci”.

zdziennikaodkrywcy.pl: – 20 marca w pałacu w Czerniejewie rozpocznie się druga edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Pierwsza edycja była dużym zaskoczeniem dla wszystkich. Wszystko perfekcyjnie zaplanowane, różnorodność tematów, a przy tym setki osób, gości, słuchaczy. Znając ciebie i twój zespół na pewno macie już wszystko dopięte na ostatni guzik?

Karol Soberski: – Tegoroczna edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, mojego autorskiego projektu, realizowanego wspólnie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jestem fundatorem i prezesem, trwać będzie trzy dni, od 20 do 23 marca. Przygotowania do drugiej odsłony Festiwalu rozpoczęliśmy praktycznie kilka dni po zakończeniu pierwszego Festiwalu. Przypomnę, że na wykłady w czasie ubiegłorocznej edycji Festiwalu przybyło blisko 2,5 tysiąca osób, co potwierdziło, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady.

Dla nas największym zaskoczeniem, ale i zadowoleniem było to, iż blisko 80 procent uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski. Festiwal pokazał, że warto organizować kolejne tego typu przedsięwzięcia, stąd od razu po pierwszym Festiwalu ruszyły przygotowania do kolejnej edycji.

Wraz z moim zespołem zadziałaliśmy szybko i skutecznie, dzięki czemu już na początku grudnia 2019 roku mieliśmy prawie wszystko dopięte na ostatni guzik. Znani byli prelegenci, tematyka wystaw i inne atrakcje towarzyszące. Obecnie pracujemy jeszcze nad sprawami technicznymi, czysto organizacyjnymi i czekamy na odpowiedzi od potencjalnych patronów medialnych naszego Festiwalu. Pierwszym patronem medialnym, który potwierdził, był portal zdziennikaodkrywcy.pl.

Skupiamy się też na przyjmowaniu zgłoszeń od osób chcących uczestniczyć w Festiwalu i mamy już zgłoszenia m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Poznania, Słupska, Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego, Janowca Wielkopolskiego, Drawska Pomorskiego, Wrocławia, Kalisza czy Opatówka. Każdego dnia zgłaszają się nowe osoby chcące przyjechać na Festiwal do pałacu w Czerniejewie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Jak się zapisać i jak można kupić bilet przez internet – wszelkie te informacje są dostępne na stronie fundacjahistoryczna.pl.

– Ilu prelegentów pojawi się w tym roku w Czerniejewie? Kogo zobaczymy na festiwalu ponownie, a kto pojawi się po raz pierwszy?

– Na tegoroczny Festiwal, który będzie poświęcony trzem stuleciom: XVII, XIX i XX wiek, zaprosiliśmy aż 32 prelegentów. Wygłoszą oni w sumie 33 wykłady (jeden prelegent będzie miał dwie prelekcje), z czego jeden wykład będzie wygłoszony w piątek, 20 marca, 17 wykładów w sobotę, a w niedzielę – 15 wykładów.

Z prelegentów, którzy byli na pierwszym Festiwalu, piętnastu zaprezentuje się podczas drugiej edycji. Są to: Elżbieta Guzikowska-Konopińska, Joanna Lamparska, Mariusz Borowiak, Michał Młotek, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Radosław Herman, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Bogdan Rosicki, Robert Maziarz, Marcin Perliński, Rafał Jurke, Jan Nowicki i moja osoba.

Pamiątkowe zdjęcie organizatorów i prelegentów pierwszej edycji festiwalu

Z kolei w gronie 17 nowych prelegentów są znani dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze. Nie będę ukrywał, że jestem bardzo szczęśliwy, iż udało nam się zebrać tak doborowe grono prelegentów, szczególnie zaś, że nasze zaproszenie na Festiwal przyjął red. Adam Sikorski, autor kultowego już programu TVP „Było… nie minęło”, a dla wielu poszukiwawczy – mentor.

Oprócz niego, wśród nowych prelegentów, którzy wygłoszą bardzo ciekawe wykłady są: dr Ewa Syska, dr Agnieszka Łuczak, Magdalena Woch, Małgorzata Baczyńska, Agnieszka Łabuz, dr Robert Kudelski, Jarosław Leszczełowski, Tomasz Bonek, Piotr Maszkowski, Jerzy Andrzejewski, dr Karol Kościelniak, Krzysztof Drozdowski, Radosław Jagieła, Damian Rybak, Paweł Becker i Tomasz Łuczak.

Myślę, że tak zacne grono 32 prelegentów daje gwarancję ciekawych wykładów i jest magnesem, by weekend od 20 do 22 marca, bo w te dni są prelekcje, spędzić w pałacu w Czerniejewie.

– Wykłady to jednak nie wszystko. Przygotowaliście też dużo dodatkowych atrakcji dla osób, które przyjadą do Czerniejewa. Zdradź co nieco czytelnikom portalu.

– Zgadza się, wykłady to nie wszystko. W programie II edycji Festiwalu przewidzieliśmy także inne atrakcje. Przede wszystkim odbędą się dwa panele dyskusyjne. W jednym poruszymy temat „nieodkrytch skarbów” w Polsce. Do tej dyskusji zaprosiliśmy: P. Kucznira, R. Maziarza, P. Maszkowskiego, K. Krzyżanowskiego, Ł. Orlickiego i J. Lamparską. Z kolei w trakcie drugiego panelu będzie próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy warto wydawać książki historyczne. W tej debacie wezmą udział: J. Leszczełowski, R. Kudelski, M. Borowiak, M. Młotek, K. Drozdowski i K. Soberski.

Michał Młotek, Piotr Kucznir, Krzysztof Krzyżanowski i Karol Soberski

Oprócz tego wśród atrakcji towarzyszących będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem w trakcie pierwszego Festiwalu. Będzie zupełna nowość, czyli Kiermasz Rękodzieła Historycznego, który, jestem przekonany, również spotka się z pozytywnym odbiorem przez uczestników Festiwalu, będzie też specjalne stoisko ze najnowszym sprzętem dla poszukiwaczy.

Ponadto zaplanowaliśmy cztery wystawy: w Salonie Hrabiny zaprezentowana zostanie największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki przygotowana przez Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar; w Sali Balowej będzie można obejrzeć największą w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego; z kolei przed pałacem dostępna będzie, ale w znacznie szerszym wymiarze niż podczas pierwszego Festiwalu, wystawa aut, karet, dorożek i sań z II połowy XIX wieku i I połowy XX wieku; natomiast w wejściu do oranżerii będzie prezentowana wystawa malarska prezentująca sylwetki najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw.

W ostatnich dniach pojawił się jeszcze jeden pomysł na ciekawy punkt programu, ale na razie nie będę zdradzał, co to za atrakcja, ponieważ nie mamy jej jeszcze potwierdzonej.

– I można zabrać ze sobą dzieci…

– To prawda. Na nasz Festiwal zapraszamy rodziców z dziećmi. Podczas pierwszej edycji Festiwalu dla dzieci przygotowana była Sala Bajek i Zabaw, natomiast w tym roku będzie to Sala Gier i Zabaw. Skąd taki pomysł? Otóż przed pierwszym Festiwalem mieliśmy wiele sygnałów, że na Festiwal Historyczny do pałacu w Czerniejewie wybiera się wiele rodzin z dziećmi. Często w takich przypadkach, jedno z rodziców nie mogło brać udział w prelekcjach, ponieważ musiało zajmować się dzieckiem. I my wychodząc na przeciw zdecydowaliśmy, aby na Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” zorganizować salę, gdzie najmłodsi bawili się pod opieką instruktorów.

I to rozwiązanie okazało się bardzo trafionym pomysłem, chwalonym przez rodziców, stąd w trakcie drugiej edycji Festiwalu sala także będzie funkcjonowała jako Sala Gier i Zabaw dla dzieci. Będzie ona działała w sobotę i w niedzielę od godz. 11.00 do 15.00. Opiekę nad dziećmi i zajęcia z nimi będą prowadzić wykwalifikowani instruktorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

– Ilu gości spodziewacie się w tym roku? Po tym, co mówisz, na pewno więcej niż w zeszłym roku…

– Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć… Przygotowując pierwszy Festiwal nie spodziewaliśmy się, że spotka się on z tak wielkim zainteresowaniem ze strony miłośników historii, eksploratorów, pasjonatów, archeologów, muzealników, nauczycieli historii i wszystkich tych, którzy kochają historię. Patrząc na tegoroczny program i dobór prelegentów, program znacznie bogatszy niż podczas ubiegłorocznego Festiwalu, program poszerzony aż o cztery wystawy, liczymy, że pałac w Czerniejewie odwiedzi zdecydowanie więcej uczestników niż w 2019 roku.

– Reklamujecie wasze wydarzenie jako „Najciekawszy festiwal historyczny w Polsce”. Dlaczego? Czym zachęcisz osoby np. z Warmii i Mazur do tego, by pojawiły się w marcu pod Gnieznem?

– „Najciekawszy festiwal historyczny w Polsce” – takie sobie hasło przyjęliśmy w tym roku. Wynika z tego, że na naszym Festiwalu osoby, które przyjadą z Warmii i Mazur, oprócz wysłuchania prelekcji o ciekawej historii ze swojego regionu, przede wszystkim usłyszą niezwykle barwne, intrygujące i co ważne, oparte na faktach, prelekcje związane z innymi regionami naszego kraju.

Karol Soberski w trakcie swojego wykładu

Tym właśnie różni się Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” od innych, podobnych wydarzeń w Polsce, że nie ograniczamy się tylko do historii regionu, w którym odbywa się Festiwal, czyli Wielkopolski. W trakcie Festiwalu będzie można bowiem posłuchać opowieści, które dotyczą: Warmii i Mazur, Kujaw, Pomorza, Mazowsza, Pomorza Zachodniego, Lubelskiego, Łódzkiego, Dolnego i Górnego Śląska, a także opowieści morskich czy lotniczych.

Będą ciekawe prelekcje związane z tajemnicami, skarbami, zagadkami, zbrodniami, sekretami pałaców, dworów i zamków, niewyjaśnionymi do dzisiaj zbrodniami niemieckimi czy sowieckimi, będą wykłady o bitwach, obiektach wojskowych, katastrofach, czy tajemniczych postaciach, często zupełnie zapomnianych, a które odcisnęły piętno na historii Polski.

Poza tym, ktoś kiedyś powiedział, że tajemnice podsycają ciekawość, a na naszym Festiwalu w każdej prelekcji są tajemnice i z tego powodu jest to najciekawszy Festiwal Historyczny w Polsce! Dlatego wszystkich miłośników historii zapraszam od 20 do 23 marca do pałacu w Czerniejewie, bo jeśli ktoś kocha historię, tu musi tam być!

Wszelkie informacje o tegorocznym Festiwalu są dostępne na stronie fundacjahistoryczna.pl oraz na grupie i wydarzeniu na Facebooku.