Trwają badania na terenie obozu jenieckiego w Działdowie

0

23 czerwca rozpoczęły się badania rozpoznawcze na terenie dawnego obozu w Działdowie. W pracach organizowanych i nadzorowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego udział biorą detektoryści.

Reklama

Obóz jeniecki w Działdowie istniał w latach 1939-1945. Zajmował powierzchnię około 8 ha. Według historyków przeszło przez niego ponad 30 tysięcy osób, z czego aż 15 tysięcy poniosło śmierć.

W trakcie pierwszych dni badań, dzięki wsparciu detektorystów, udało się odnaleźć polski przedwojenne orły wojskowe, monety, a także elementy ekwipunku i wyposażenia żołnierzy polskich i niemieckich. Natrafiono też na resztki pochówku niemieckiego żołnierza.

Na uwagę zasługują przede wszystkim polskie orły wojskowe – celowo niszczone i deformowane. “Być może są świadkami tragicznego losu polskich żołnierzy przywożonych do obozu w Soldau we wrześniu 1939 roku” – można przeczytać na oficjalnym fanpage Muzuem Bitwy pod Grunwaldem.

Jedną z osób biorących udział w badaniach jest doświadczony detektorysta Marcin Bartnik z mocnysygnal.pl. Fotorelację z badań obejrzeć można na fanpage Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

fot. Marcin Bartnik/mocnysygnal.plZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here