6 C
Warszawa
wtorek, 20 lutego, 2024

Team of Yorkshire upamiętnił Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

-

Widok ubłoconych wykrywaczy może świadczyć o tym, że kolejne okolicznościowe spotkanie członków grupy Team of Yorkshire można zaliczyć do udanych. 6 marca we wsi Helperby w hrabstwie North Yorkshire właśnie w ten sposób polscy poszukiwacze upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W spotkaniu, które miało formę rodzinnego pikniku połączonego ze wspólną eksploracją, wzięło udział kilkunastu poszukiwaczy z Polski, skupionych w grupie Team of Yorkshire. Na co dzień przewodzi jej Marek Zacharko. – Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” upamiętniliśmy najlepiej, jak potrafiliśmy – mówi poszukiwacz. – Dla nas była to nie tylko okazja do spotkania, wspólnego kopania, ale też do rozmów i refleksji o trudnej polskiej historii – dodaje.

A – jak informuje Zacharko – było o czym rozmawiać, bo świadomość o antykomunistycznym i niepodległościowym podziemiu jest wciąż niewielka, szczególnie wśród Polaków mieszkających na co dzień na Wyspach Brytyjskich. – Naszą akcję połączyliśmy ze zbiórką funduszy na rzecz polskiego harcerstwa – informuje Marek Zacharko. – Wpisowe oraz datki przekazaliśmy już na konto organizacji, która zajmuje się wychowaniem patriotycznym – dodaje.

Rozmowy w dużej mierze zdominowały okolicznościowe spotkanie. Ozdobą sobotniego kopania stały się fibule i garść srebrnych monet z XIX i XX wieku. Wśród uczestników spotkania rozlosowano ciekawe nagrody i pamiątki.

Najbliższą okazją do spotkania z członkami Team of Yorkshire będzie zlot „Mierzeja 2016”, organizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Poszukiwań i Ratowania Zabytków „Trybuni Historii” oraz Fundację na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra”, który odbywać się będzie w dniach od 22 do 25 kwietnia w Kątach Rybackich.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie