Te monety nigdy nie trafiły do obiegu. Niezwykły skarb odkryty w Czechach [FILM]

0

Do niesamowitego odkrycia doszło w okolicach Sepekova – targowego miasta w powiecie Písek, na południu Czech. Natrafiono tam na skarb średniowiecznych monet z czasów panowania króla Przemysła II Ottokara. Według archeologów monety te nigdy nie trafiły do obiegu.

Skarb został odkryty przypadkowo. Większość monet znajdowała się w jednym miejscu. W trakcie badań ratowniczych prowadzonych przy użyciu wykrywaczy metali odnaleziono około 800 monet.

Jak wskazują archeolodzy, monety – poza tymi uszkodzonymi przez orkę – były w bardzo dobrym stanie, nie nosiły śladów użytkowania. Wszystkie są jednego typu, co pozwala przypuszczać, że nigdy nie trafiły do obiegu.

Reklama

Pracownicy muzeum, którzy prowadzili badania na polu w okolicach Sepekova, poinformowali, że to czwarte duże znalezisko monet średniowiecznych w tej okolicy w ciągu ostatnich pięciu lat. Ale pierwsze tak wyjątkowe.

Przemysł II Ottokar był królem Czech w latach 1253-1278. Wywodził się z dynastii Przemyślidów. Był synem króla Czech Wacława I i Kunegundy, córki Filipa Szwabskiego, księcia Szwabii i króla Niemiec z dynastii Hohenstaufów. Jego syn, Wacław II, był królem Polski w latach 1300-1305.

Monety odkryte pod Sepekovem będzie można zobaczyć na stałej ekspozycji, prawdopodobnie w muzeum w Písku.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Prácheňské muzeum v Písku/facebook.com/pmpisekPoprzedni artykułNarodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN
Następny artykułPolak autorem jednego z najważniejszych odkryć na Wyspach Brytyjskich w 2019 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here