“Takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia”. Pod Olsztynem odkryto średniowieczny miecz “grunwaldzki”

0

To odkrycie odbije się szerokim echem na całym świecie. Pod Olsztynem znaleziono średniowieczny miecz wraz z pozostałością pasa, pochwą i dwoma nożami. Naukowcy przypuszczają, że odkryte zabytki mogą mieć związek z bitwą pod Grunwaldem z 1410 roku.

Zabytki zachowały się w doskonałym stanie. Obecnie znajdują się one w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Naukowcy przypuszczają, że miecz wraz z pozostałymi znaleziskami może mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy. W miejscu odkrycia przeprowadzone zostaną szczegółowe badania.

Wiadomo też, że sam miecz poddanie zostanie teraz pracom konserwacyjnym i badawczym. Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem powiedział w trakcie konferencji prasowej, że naukowcy mają pewne podejrzenia co do statusu społecznego dawnego właściciela miecza. “Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi” – skomentował.

Reklama

 

Zabytki trafiły do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dzięki Aleksandrowi Miedwiediewowi, pasjonatowi historii i archeologii, który, obok wspomnianego Szymona Dreja oraz marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, także wziął udział w prezentacji znaleziska.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.warmia.mazury.plPoprzedni artykułBlask ukrytego złota. Dolnośląskie tajemnice wojenne
Następny artykułSpodziewali się filmowej taśmy z okresu II wojny światowej, odnaleźli rdzę i trociny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here