Ma 84 metry i przebiega pod ulicą Prostą w Warszawie. O jego istnieniu nie wiedziały do tej pory nawet osoby pasjonujące się historią stolicy. Kiedy powstał tajemniczy tunel i do czego służył?
O istnieniu tunelu poinformował niedawno na swojej stronie internetowej Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Przy okazji omówienia spraw technicznych w obszernym artykule, który opublikowano na stronach zarządu, podzielono się też dotychczasowymi danymi o obiekcie i ustaleniami o jego możliwej funkcji.
Wiadomo, że tunel, który przebiega pod ulicą Prostą, powstał najprawdopodobniej w latach ’50 lub ’60 XX wieku. Według ekspertów służył do transportu poczty między dwoma budynkami, usytuowanymi po przeciwnych stronach ulicy. Przez część tunelu przebiega tor, którym mógł jeździć wózek poruszany łańcuchem lub siłownikiem.
Najpewniej tunel wykorzystywano także do przewozu prasy. Wiadomo, że z częścią ulicy Prostej sąsiadowały zakłady poligraficzne Domu Słowa Polskiego, a u zbiegu ulic Prostej i Wroniej znajdowały się obiekty spedycji. To stamtąd rozwożono po całym kraju gazety.
Sam tunel składa się z trzech części: komory głównej, korytarza głównego i korytarza bocznego. W całości jego długość wynosi 84 metry. Podejrzewa się, że pierwotnie jego długość wynosić mogła aż 200 metrów.
Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, stan techniczny tunelu jest zły. Widoczne są przecieki wody. Ściany są niemal w całości zawilgocone. Podjęto decyzję o zabetonowaniu obiektu. Takie dyspozycje wydał zresztą Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
red. zdziennikaodkrywcy.pl, źródło i fot. zdm.waw.pl