Książki o poszukiwaniach

“Zapiski Hansa Heinricha” ukazały się na rynku wydawniczym w listopadzie 2016 roku. To kontynuacja “Nocy patagonów” – pierwszej polskiej powieści o współczesnych poszukiwaczach skarbów i ich niezwykłej, porywającej, ale też tajemniczej i niebezpiecznej pasji.

W “Zapiskach Hansa Heinricha” wątki poszukiwawcze połączone zostały z epizodami sięgającymi czasów wojen napoleońskich i końca II wojny światowej. Bohaterowie powieści rozwiążą tajemnicę zaginionego oddziału wojsk Napoleona, podążą też śladami niemieckiego żołnierza, który w styczniu 1945 roku ukrył w ziemi cenne kosztowności. Książka wzbogacona jest ponadto o wiele innych interesujących wątków – sięgają one i okresu starożytności, i czasów współczesnych.

Powieść przybrała w części formę poradnika dla detektorystów, pełnego cennych rad i wskazówek. Poszczególne epizody wypełnione zostały ponadto znakomitym materiałem zdjęciowym, prezentującym opisywane miejsca i znaleziska, a także dziesiątkami informacji o odkryciach skarbów, do jakich dochodziło przed 1939 rokiem na terenie całej Polski.

W książce nie zabrakło też fachowych opisów odkrywanych przedmiotów, a także przemyśleń o roli i statusie poszukiwaczy skarbów. W Polsce w dużej części – mimo wielu sukcesów – wciąż są środowiskiem ignorowanym, lekceważonym i niedocenianym.

“Zapiski Hansa Heinricha” kupić można w sklepie www.odkrywcahistorii.com, w “Księgarni Odkrywcy”, w sklepie Poszukiwacza oraz na Allegro. W sprawie zakupu większej ilości książek w cenach hurtowych proszę o kontakt: michal@zdziennikaodkrywcy.pl.


“Noc patagonów” ukazała się na rynku wydawniczym w czerwcu 2015 roku. To opowieść o życiu współczesnych poszukiwaczy skarbów, ich sukcesach i porażkach, ale też problemach, z którymi zmagają się na co dzień.

O poszukiwaczach skarbów pisał już Zbigniew Nienacki w kultowej serii „Pan Samochodzik i…”. Nikt do tej pory nie podjął się jednak odtworzenia życia współczesnych poszukiwaczy skarbów, detektorystów, których – według szacunków – jest w Polsce kilkadziesiąt tysięcy. Ta książka jest właśnie o nich i o ich niezwykłej pasji.

Choć fenomen poszukiwania skarbów w Polsce trwa od dwóch dekad, wciąż nie wypracowano jeszcze czytelnych reguł współpracy detektorystów ze światem nauki. W Polsce w dużej części wciąż są środowiskiem ignorowanym, lekceważonym i niedocenianym. Tymczasem to oni, przemierzając pola i lasy, dostarczają materiału do naukowych rozpraw, stając się odkrywcami miejsc zaginionych.

„Noc patagonów” to pasjonująca opowieść o odnalezieniu skarbu XVII-wiecznych monet. Dla bohaterów powieści ważniejsza od samego skarbu jest jednak historia, którą próbują odkryć. Krok po kroku, wykorzystując wiedzę, doświadczenie, ale też nowoczesne technologie, ustalają, jak doszło do ukrycia skarbu w ziemi. Powieść wzbogacona jest ponadto o wiele innych interesujących wątków, sięgających zarówno czasów wczesnego średniowiecza, jak też II wojny światowej.

„Noc patagonów” to obowiązkowa pozycja dla poszukiwaczy skarbów, miłośników historii, ale też wszystkich osób pasjonujących się niewyjaśnionymi zagadkami minionych wieków.

Patronat medialny nad książką objęli między innymi kanał TVP Historia, czasopismo „Odkrywca” oraz serwisy poszukiwanieskarbow.com, zapomnianabiblioteka.pl, historykon.pl.

“Noc patagonów” kupić można w sklepie www.odkrywcahistorii.com, w “Księgarni Odkrywcy”, w sklepie Poszukiwacza oraz na Allegro.

W sprawie zakupu większej ilości książek w cenach hurtowych proszę o kontakt: kontakt@zdziennikaodkrywcy.pl.


Premiera książki miała miejsce w maju 2013 roku. „Tajemnice pogranicza” to zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkrywają przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.

Nie bez powodu „Tajemnice pogranicza” ukazały się na polskim rynku wydawniczym w rok przed setną rocznicą bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza część książki dotyczy bowiem postaci Paula von Hindenburga – obrońcy Prus Wschodnich z 1914 roku. Starannie i w przystępny sposób  odsłoniłem przed czytelnikami kulisy przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku, opisałem historię wsi Neudeck, w której zmarł Hindenburg, ujawniłem tajemnice politycznego testamentu prezydenta Rzeszy oraz szczegóły z jego pogrzebu na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem. Ta część „Tajemnic pogranicza”, będąca próbką dobrego stylu pisania o historii, z powodzeniem mogłaby posłużyć jako materiał do scenariusza filmu dokumentalnego.

„Tajemnice pogranicza” to jednak książka nie tylko o prezydencie Hindenburgu. Zaskoczeniem dla wielu czytelników może być pojawienie się w niej postaci Stefana Żeromskiego. W drobiazgowy sposób opisałem niebezpieczną podróż polskiego pisarza po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty Żeromskiego doszło tam w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską. W „Tajemnicach pogranicza” pojawia się Żeromski, jakiego nie znamy. Opis jego wędrówki po terenach plebiscytowych jak mało który pozwala zrozumieć atmosferę dni, które z całą ostrością ujawniły zmaganie dwu odrębnych narodów i kultur.

Pozostałe rozdziały „Tajemnic pogranicza” opisują działania polskiego i niemieckiego wywiadu w Prusach Wschodnich w czasie plebiscytu z 1920 roku, akcję „N”, czyli działania dywersyjno-propagandowe prowadzone wśród Niemców od 1941 do 1944 roku oraz przygotowania do zamachu na Adolfa Hitlera i rolę w spisku dwóch zapomnianych przez historię zamachowców: Hellmutha Stieffa i Joachima Meichssnera.

Dziesięć epizodów „Tajemnic pogranicza” to pasjonująca opowieść o ciekawych ludziach i zdumiewających faktach. Wszystko to wzbogacone setką nigdy niepublikowanych fotografii i unikalnymi przekazami źródłowymi. Moja debiutancka książka to obowiązkowa pozycja dla miłośników historii Prus Wschodnich, I i II wojny światowej i wszystkich osób pasjonujących się niewyjaśnionymi zagadkami minionego wieku.

Książka ukazała się w znanej serii „Militarne Sekrety” obok takich tytułów jak: „Złoto Generałów”, „Merkers – skarbiec III Rzeszy”, „Ostatni sekret Wunderwaffe” czy „Tajny projekt III Rzeszy”. Wydawcą “Tajemnic pogranicza” jest Wydawnictwo „Technol” z Krakowa.

Patronat medialny nad książką objęli między innymi kanał TVP Historia, magazyn „Inne Oblicza Historii”, czasopisma „Odkrywca”, “Poszukiwacze” i “Archeologia Wojenna”, „Gazeta Olsztyńska”, Polskie Radio Olsztyn oraz serwisy konflikty.pl i ksiazkizbojeckie.blox.pl.

“Tajemnice pogranicza” kupić można w księgarniach na terenie całej Polski oraz na Allegro.