7 grudnia ruszyły wielkie poszukiwania grobów polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Maciejowicami z 1794 roku. Historycy oceniają, że w bitwie, w której do niewoli dostał się Tadeusz Kościuszko i wielu polskich oficerów, zginęło około 4 tysięcy Polaków. Organizatorzy badań na tym etapie informują, że wyniki wstępnych prac są obiecujące.
Bitwę pod Maciejowicami stoczono 10 października 1794 roku. Naprzeciw siebie stanęły wojska dowodzone przez gen. Tadeusza Kościuszkę i wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Fiodora Denisowa i Iwana Fersena. Bitwa, w której walczyło prawie 6,5 tysiąca polskich żołnierzy, zakończyła się klęską wojsk powstańczych oraz wzięciem do niewoli rannego Tadeusza Kościuszki oraz wielu polskich oficerów.
Walki pod Maciejowicami zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz w wielu innych miejscach w Polsce. Wciąż nie udało się jednak odkryć miejsc pochówku polskich żołnierzy, poległych w bitwie z 1794 roku. Historycy podają, że pod Maciejowicami poległo ponad 4 tysiące żołnierzy.
7 grudnia na terenie powiatu garwolińskiego rozpoczęły się badania archeologiczne, których celem jest odnalezienie pochówków żołnierzy walczących pod Maciejowicami. – Czekamy na wyniki prac sondażowych – informują pracownicy Starostwa Powiatowego w Garwolinie. – Wyniki po kilku godzinach prac są obiecujące – dodają.
Za przeprowadzenie badań odpowiadają Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Mętnem oraz Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Badania wspierają Powiat Garwoliński i Gmina Maciejowice. W badania zaangażowani są archeologowie, geofizycy, strażacy, regionaliści i wolontariusze. Wszyscy mają nadzieję, że prowadzone prace przyczynią się do odkrycia tajemnicy pól maciejowickich, a ostatnim żołnierzom Tadeusza Kościuszki zostanie przywrócona należyta cześć i godność.
Przebieg badań rejestrowany jest przez redaktora Adama Sikorskiego i ekipę programu “Było, nie minęło”.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Starostwo Powiatowe w Garwolinie