12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Szkło i porcelana z końca XIX wieku. Regionalne pamiątki w starej latrynie

-

Podczas badań archeologicznych prowadzonych w Inowrocławiu przy ulicy Św. Mikołaja, natrafiono na pozostałości latryny sprzed ponad stu lat. Jak się okazało, miejsce to kryło sporo ciekawych znalezisk, pamiętających czasy uzdrowiskowej świetności Inowrocławia.

Podczas prac ziemnych koparka, która porządkowała teren w okolicy ulicy Św. Mikołaja natrafiła na drewnianą konstrukcję. Nie było wątpliwości, że to pozostałości latryny. Gdy ją likwidowano, teren został zasypany ziemią pochodzącą najprawdopodobniej z miejsca, gdzie przed laty funkcjonował zakład garncarski.

Stąd, w miejscu latryny, natrafiono na dużą ilość potłuczonych butelek i porcelany, w tym wyrobów pamiątkowych, bardzo popularnych w ówczesnym czasie. Nawiązywały one do uzdrowiskowego charakteru dawnego Inowrocławia.

Archeolodzy dostrzegli pośród szkła porcelanowe naczynko, wydatowane wstępnie na koniec XIX wieku. Zauważyli na nim widok łazienek kąpielowych i Domu Kuracyjnego sprzed 1897 roku. W ten sposób światło dzienne ujrzał przedmiot pamiętający okres uzdrowiskowej świetności Inowrocławia.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. Powiat Inowrocławski


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie