7,1 C
Warszawa
poniedziałek, 26 lutego, 2024

Szkielety dzieci odkryte na budowie drogi S19. Część miała w ustach monety

-

Aż 115 grobów szkieletowych odkryto w trakcie prac archeologicznych podczas budowy drogi S19 na odcinku Podgórze-Kamień. O odkryciu poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestycję związaną z budową drogi S19, która połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku, poprzedziły badania archeologiczne. W trakcie tych badań odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi.

Jamy znajdowały się na terenie Gór Kościelnych, pasma wzniesień w Jeżowem dzielącego osiedla Podgórze i Pikuły. Dawniej w tej okolicy stał kościół.

Do tej pory archeolodzy, którzy przeprowadzali badania, odkryli 115 grobów szkieletowych. “Na podstawie dotychczasowych obserwacji archeologicznych możemy stwierdzić, iż ok. 70-80% wszystkich pochówków stanowią pochówki dzieci” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

fot. Archiwum Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Wiadomo, że groby są ubogo wyposażone, choć w kilku przypadkach stwierdzono występowanie monet w ustach zmarłego. “Ma to związek z wierzeniami staropolskimi” – informują naukowcy. Wśród znalezionych monet są boratynki oraz półtoraki z czasów Zygmunta III Wazy.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie